Սիրիայի շուրջ բանակցությունների նոր փուլը պլանավորված Է մարտի 23-ին. դե Միստուրա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի խնդրով հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրան պլանավորում Է Դամասկոսի եւ ընդդիմության միջեւ բանակցությունների նոր փուլն սկսել մարտի 23-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այդ մասին Միստուրան մարտի 8-ին լրագրողներին հայտարարել Է համաշխարհային կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի փակ հանդիպման ավարտից հետո:
«Ներկա պահին ես մտադիր եմ հրավիրված պատվիրակություներին Ժնեւում բանակցությունների հինգերորդ փուլին հավաքել մարտի 23-ին»,- ասել Է դե Միստուրան: Նրա խոսքով՝ քննարկումների մասնակիցները պետք Է Ժնեւ ժամանեն դրանից մեկ օր առաջ: Դե Միստուրան ճշտել Է, որ բանակցությունները, ինչպես եւ նախորդ փուլի ընթացքում, կընթանան միջնորդի օգնությամբ՝ հանձինս իրեն:
«Հարմար պահին մենք կարող ենք անցնել ուղղակի բանակցությունների, բայց կարծում ենք, որ անուղղակի բանակցությունները շատ ավելի արդյունավետ են, քանի որ միջնորդը կարող Է ավելի լավ կատարել իր աշխատանքը»,- պարզաբանել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Սիրիայի խնդրով հատուկ դեսպանորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Де Мистура: начало нового раунда переговоров по Сирии запланировано на 23 марта
Специальный посланник генерального секретаря ООН по Сирии Стаффан де Мистура планирует начать новый раунд переговоров между Дамаском и оппозицией 23 марта.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 марта АРЦАХПРЕСС Об этом он объявил в среду журналистам по окончании закрытой встречи Совета Безопасности всемирной организации.
"На данный момент я намерен собрать приглашенные (делегации) в Женеве на пятый раунд переговоров ориентировочно 23 марта", - сказал он. По его словам, участники дискуссий должны будут прибыть в Женеву за день до этого. Де Мистура уточнил, что переговоры, как в ходе прошлого раунда, будут идти через посредника в его лице. "Возможно, когда будет подходящий момент, мы перейдем к прямым переговорам, но мы считаем, что непрямые (переговоры) намного более продуктивны, так как посредник может лучше делать свою работу", - пояснил де Мистура,сообщает Тасс.