ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի ԱԱԳ-ի մասին փաստաթուղթը կարող Է ստորագրվել Մոսկվա Ռոուհանիի այցի ժամանակ
ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու (ԱԱԳ) մասին փաստաթուղթը կարող Է ստորագրվել Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոուհանիի Մոսկվա այցի ժամանակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ՌԴ Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հայտնել Է Իրանի տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարար, ռուս-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մահմուդ Վայեզիի հետ կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է ՏԱՍՍ-ը:
«Երեկ եւ այսօր Թեհրանում Է գտնվում Իրանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի քննարկման պատվիրակությունը: Ընթանում Է փաստաթղթի տեքստի համաձայնեցման ակտիվ աշխատանք, հուսով ենք, որ մինչեւ Իրանի նախագահի Մոսկվա այցը փաստաթուղթը պատրաստ կլինի ստորագրման համար»,-ասել Է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ Իրանի հետ ԱԱԳ-ի վերաբերյալ համաձայնագիրը կիրագործվի մի քանի փուլով: Դա նշանակում Է, որ սկզբում ազատ ռեժիմը կգործի միայն որոշակի խմբի ապրանքների նկատմամբ: Ապրանքների վերջնական ցուցակը, որոնք կներառվեն ԱԱԳ-ի վերաբերյալ համաձայնագրի առաջին փուլում, առայժմ չի հաստատվել: Իրանի հետ ԱԱԳ-ի ստեղծման առաջին փուլը կարող Է ընդգրկել թեթեւ արդյունաբերության եւ գյուղատնտեսական արդյունաբերության համալիրի արտադրանքը:
Դրա հետ մեկտեղ նշվում Էր, որ Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը դժվարանում Է նրանով, որ երկիրը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) անդամ չԷ:

Документ о ЗСТ Ирана с ЕАЭС могут подписать во время визита Роухани в Москву
Документ о создании зоны свободной торговли (ЗСТ) между Ираном и ЕАЭС может быть подписан во время визита президента Исламской Республики Хасана Роухани в Москву.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 марта АРЦАХПРЕСС Об этом сообщил глава Минэнерго РФ Александр Новак на встрече с министром информационно-коммуникационных технологий Исламской Республики, сопредседателем межправительственной российско-иранской комиссии Махмудом Ваези, передает ТАСС.
«Вчера и сегодня в Тегеране находится делегация по рассмотрению соглашения о зоне свободной торговли между Ираном и Евразийским экономическим союзом. Идет активная работа по согласованию текста документа, надеемся, что к приезду президента Ирана в Москву документ будет готов к подписанию», - сказал он.
Ранее сообщалось, что соглашение о ЗСТ с Ираном будет реализовываться в несколько этапов. Это означает, что сначала свободный режим будет действовать только в отношении определенного круга товаров. Окончательно список товаров, которые войдут в первый этап соглашения о ЗСТ, пока не утвержден. Первый этап создания ЗСТ с Ираном может включить продукцию легкпрома и агропромышленного комплекса.
Вместе с тем отмечалось, что создание зоны свободной торговли (ЗСТ) с Ираном осложняет то, что страна не является членом Всемирной торговой организации (ВТО).