Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի ցանկությունն է զարգացնել համագործակցությունը առեւտրատնտեսական ոլորտում. դեսպան
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն կարծում է, որ Հայաստանը եւ Ֆրանսիան առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման կարիք ունեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրա խոսքով՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վերջերս Ֆրանսիա կատարած այցը լավ հիմք էր հանդիսանում դրա համար:
«Դա կարելի է որակել գերազանց, բարձրագույն մակարդակով անցկացված այց: Այն կարեւոր էր նաեւ, որովհետեւ այս տարի Հայաստանը եւ Ֆրանսիայի նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Ասեմ, որ այդ հարաբերությունների հաստատումից ի վեր գրանցվել է բավականին հագեցած, դինամիկ եւ առանց ընդհատումների համագործակցություն: Գիտենք, որ այս վերջին հանդիպման շրջանակում ստորագրվեց երեք փաստաթուղթ, որոնցից երկուսը նվիրված էին համալսարանական ոլորտի համագործակցությանը: Եվ չնայած նման մերձավորությանը, վստահությանը՝ դեռեւս կա մի ոլորտ, որում խնդիրները շատ են: Դա առետրատնտեսական  ոլորտն է, եւ երկու կողմերի ցանկությունն է այդ ոլորտում համագործակցությունը հասցնել բարձր մակարդակի: Հավելեմ, որ տրամաբանական էր ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի մասնակցությունը այդ այցին, ինչպես նաեւ Նախագահի հանդիպումը գործարար համայնքի կարկառուն ներկայացուցիչների հետ»,- ասաց Ֆրանսիայի դեսպանը:

French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier says Armenia and France need to cooperate in trade-economic field.
Armenia, France want to develop trade-economic cooperation – says French Ambassador
STEPANAKERT, MARCH 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: He said Armenian President Serzh Sargsyan’s recent visit to France was a good base for that.
“It can be described as an excellent, high-level visit. It was also important since this year Armenia and France celebrate the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations. I would like to state that since the establishment of those relations, an intense, dynamic and steady cooperation has been established. We know that during this recent meeting three documents were signed, two of which were dedicated to the cooperation in the university field. And despite such trust, there is still one field where many problems exist. That is the trade-economic field, and both sides want to reach the cooperation in this field at a high level. I want to add that the participation of Minister of Economic Development and Investments to the visit, as well as the President’s meeting with the business representatives of the Armenian community was logical”, the French Ambassador said.