ԱՄՆ Հելնսինկյան կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին
Միացյալ Նահանգների Հելսինկյան կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանի կառավարությունը Նովրուզի տոնին անմիջապես ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին և հարգել ԵԱՀԿ շրջանակում ստանձնած հանձնառությունները մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ոլորտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հիասթափեցնող է, որ Նովրուզին շնորհված մի քանի հարյուր համաներման արդյունքում նախագահ Ալիևն ազատ արձակեց շատ փոքր թվով քաղբանտարկյալների: ԵԱՀԿ անդամ պետությունները պարտավորվում են հարգել խոսքի ազատությունը, այդ թվում և տեղեկատվության ու տեսակետների փոխանակման ազատությունը` բացառելով իշխանությունների միջամտությունը: Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է հետևողական լինի ստանձնած հանձնառությանը` ազատ արձակելով ընդդիմադիր գործիչներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին, լրագրողներին և կրոնական առաջնորդներին, ովքեր ներկայում բանտում են իրենց իրավունքների խաղաղ իրացման համար»,- նշել է Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ սենատոր Ռոջեր Ուիքերը: Նա ընդգծել է, որ ասվածը, մասնավորապես, վերաբերում է նախագահի նախկին թեկնածու Իլգար Մամեդովին, ով արդեն հինգ տարի է` բանտում է քաղաքական հետապնդումների պատճառով:
«Նախագահ Ալիևի համաներումներից հետո մարդու իրավունքների տասնյակ ակտիվիստներ, լրագրողներ և քաղբանտարկյալներ տանջվում են բանտերում և ենթարկվում վատ վերաբերմունքի: Կոչ եմ անում Ալիևին իր երկրում հարգել մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը, անմիջապես ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին»,- նշել է Հելսինկյան կոմիտեի համանախագահ Քրիս Սմիթը:
Ադրբեջանի նախագահի կարգադրությամբ 2017 թվականին համաներում է շնորհվել 400 բանտարկյալի, որոնցից միայն չորս քաղբանտարկյալ է ազատ արձակվել:

Хельсинкский комитет США призвал Азербайджан освободить политзаключенных
Хельсинкский комитет США призвал Азербайджан освободить политзаключенных к празднику Новруз и уважать обязательства, взятые на себя в рамках ОБСЕ по защите прав человека, демократии и верховенства права.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта АРЦАХПРЕСС - «Разочаровывает то, что в рамках амнистии к Новрузу президент Алиев, из нескольких сот амнистированных, освободил лишь несколько политзаключенных. Страны ОБСЕ обязуются защищать свободу слова, свободу информации и точек зрения, исключая вмешательство властей. Правительство Азербайджана должно быть последовательным в исполнении взятых на себя обязательств, освободив оппозиционеров, гражданских активистов, журналистов, религиозных лидеров, которые сейчас находятся в тюрьмах за мирное осуществление своих прав»,- сказал сенатор Роджер Уикер – председатель Хельсинкского комитета США.
Как передает «Арменпресс» с его слов, сказанное, в частности, относится к бывшему кандидату на пост президента Азербайджана Ильгару Мамедову, который уже 5 лет, как сидит в тюрьме по политическим мотивам.
«Даже после объявленной Алиевым амнистии, в тюрьмах томятся десятки политзаключенных, которые подвергаются дурному обращению. Призываем Алиева уважать права человека и демократию, и немедленно освободить политзаключенных»,- сказал сопредседатель Хельсинкского комитета США Крис Смит.
По распоряжению президента Азербайджана Алиева, в 2017 году было амнистировано 400 осужденных, из коих по политическим мотивам – лишь 4.