Եվրոպացի պատգամավորներն հետաքրքրված են Արցախով
Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Բելգիայի Թագավորության դաշնային և Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների պատգամավորներ Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը, Էմանուել դե Բոկը և Պիեռ Կոմպանին այսօր հանդես են եկել մամլո ասուլիսով:
Եվրոպացի   պատգամավորներն  հետաքրքրված  են  Արցախով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը, ողջունելով ներկաներին, ասել է, որ բելգիացի պատգամավորներն, հերթական անգամ այցելելով Արցախ, մեծ տպավորություններ են ստացել:
Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆն իր խոսքում ասել է, որ իրենց համար ուրախալի է Արցախ գալը և անձամբ այստեղ իրականությունը տեսնելն ու բացահայտելը:
«Մենք հետաքրքրված ենք Արցախով: Սա այն երկիրն է, որտեղ կան իրական ժողովրդավարական արժեքներ. մարդիկ պայքարում են այդ արժեքների պահպանման ու զարգացման համար:Այստեղ գործում է մտքի, խոսքի, գաղափարի ազատությունը. դրանք եվրոպական արժեքներ են և շատ կարևոր: Մեր այցի նպատակը նաև այն է, որպեսզի տեսնենք, թե Արցախում մարդիկ ինչպես են ապրում ու պայքարում իրենց ազատության, արդարադատության և ժողովրդավարական արժեքների համար: Ինքս արդեն երրորդ անգամն է, որ Արցախում եմ. ես այստեղ մեծ առաջընթաց եմ տեսնում: Բարձրաստիճան այրերի հետ մեր հանդիպումներից մենք շատ բան իմացանք. այստեղ մեծ տեմպերով զարգանում է մշակութային կյանքը, առողջապահության ոլորտում լուրջ առաջընթացներ է գրանցվել»,- ասել է Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը և հավելել, որ Արցախ գալու իրենց նպատակը ժողովրդավարական այս երկիրը բացահայտելը չէ միայն, այլ նաև արցախցիների հետ համագործակցության և շփման եզրեր գտնելը:
«Մենք պիտի համագործակցենք 3 ոլորտների ուղղությամբ՝ առողջապահության, մշակույթի և զբոսաշրջության»,-նշել է Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը:
Բելգիայի Թագավորության Վալոնիա-Բրյուսել Դաշնային խորհրդարանի պատգամավոր Էմանուել դե Բոկն էլ նշել է, որ իրենք հասկանում են, թե Արցախում ինչքան դժվար պայմաններում են ժողովրդավարական արժեքները պահպանելն ու զարգացնելը:
«Առաջին անգամ եմ Արցախում. ես այստեղ բացահայտել եմ ամեն ինչ: Որոշ արժեքների իմաստ ես սկսել եմ նորովի հասկանալ. այդ արժեքները մեզ մոտ հասանելի ու հաստատված են, իսկ այստեղ դրանք կարող են վտանգված լինել: Մենք այսօր չենք կարող չհետաքրքրվել Արցախի խնդրով, չէ՞-որ վաղը նույն խնդիրը մենք էլ կարող ենք ունենալ: Ես հասկանում եմ թե, իսկապես, ինչքան դժվար է նման իրավիճակում պահպանել ժողովրդավարությունը: Ժողովրդական արժեքներ հաստատելու, պահպանելու և զարգացնելու գործընթացում մենք միշտ Արցախի կողքին ենք լինելու,- մասնավորապես ասել է Էմանուել դե Բոկն ու հավելել,-մեր այցելությունն ոչ միայն նպատակ ունի Բելգիայի և Արցախի խորհրդարանականների հետ հանդիպումը, այլև կոնկրետ հարցերի շուրջ միմյանց հետ հստակ համագործակցելը»:
Բրյուսելի խորհրդարանի պատգամավոր Պիեռ Կոմպանին էլ ընդգծել է. «Ես այստեղ հասկացա, որ արցախցիներն անջատողականներ չեն. դուք ձեր պայքարն իրականացնում եք հանուն արժեքների: Հանուն ազատությանն և անկախության դուք ստիպված եք եղել շատ մեծ գին վճարել:
Իրական ժողովրդավարությունը դուք վաստակել եք: Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ ձեր պայքարում դուք մենակ չեք»:

Европейские парламентарии впечатлены Арцахом
Прибывшие по инициативе Комитета "Ай дата" Европы в Арцах депутаты Федерального парламента Королевства Бельгия и регионального парламента Брюсселя Андре де Бюс де Варнаф, Эмануэль де Бок и Пьер Компани. выступили на созванной сегодня пресс-конференции.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", приветствуя присутствующих, председатель Европейского бюро Комитета "Ай Дата" АРФД Каспар Карампетян, отметил, что бельгийские депутаты, в очередной раз посещая Арцах, получили массу положительных впечатлений.
В своем слове депутат федерального собрания Валонии-Брюсселя Бельгии Андрэ де Бьюс де Варнаф, назвав несколько направлений. «Прежде всего, скажу, что наш визит направлен не только на познание Арцаха, но и на то, чтобы найти грани контактов и сотрудничества. Хочу выделить 3 отрасли, в которых возможно сотрудничество: первое – здравоохранение, затем идут культура и туризм»,- сказал он. Как сказал депутат федерального собрания Валонии-Брюсселя Бельгии Андрэ де Бьюс де Варнаф, они обязательно расскажу в Бельгии о своих впечатлениях. «Мы разъясняем коллегам, что Арацах – страна, где есть демократия, где народ борется за свои ценности, здесь есть свобода слова. Мы расскажем в Бельгии, как здесь народ борется за свои права»,- сказал он.
Депутат федерального собрания Валонии-Брюсселя Бельгии Эммануэль де Бок сказал, что понимает, насколько трудно сохранять демократию в создавшейся ситуации. «Мы рядом с вами. Мой визит в Арцах имеет целью не только встретиться с местными депутатами, мы хотим наметить пути сотрудничества, понять, в каких сферах мы сможем работать. Думаю, мы можем активизировать сотрудни чество между молодежью Арцаха и Бельгии. Мы должны приложить все имеющиеся в нашем распоряжении средства, чтобы признание Арцаха стало широким»,- сказал Эммануэль де Бок.
Сказав о важности своего визита, депутат парламента Брюсселя Пьер Компани отметил, что удостоился гостеприимства на очень высоком уровне. «Здесь я понял, что арцахцы ведут борьбу за свои ценности. Ситуация заставляет, чтобы они платили высокую цену за свою свободу. Я думаю, что вы заплатили достаточно дорога за обладание демократией. Желаю подтвердить, что мы с вами»,- сказал он.
По инициативе Комитета Айдата Европы, в Степанакерт прибыли депутаты из Бельгии Андрэ де Бьюс де Варнаф, Эммануэль де Бок и Пьер Компани. Здесь они встретились с председателем НС Арцаха Ашотом Гуляном.