Եվրոպացի պատգամավորներն հետաքրքրված են Արցախով
Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Բելգիայի Թագավորության դաշնային և Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների պատգամավորներ Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը, Էմանուել դե Բոկը և Պիեռ Կոմպանին այսօր հանդես են եկել մամլո ասուլիսով:
Եվրոպացի   պատգամավորներն  հետաքրքրված  են  Արցախով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը, ողջունելով ներկաներին, ասել է, որ բելգիացի պատգամավորներն, հերթական անգամ այցելելով Արցախ, մեծ տպավորություններ են ստացել:
Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆն իր խոսքում ասել է, որ իրենց համար ուրախալի է Արցախ գալը և անձամբ այստեղ իրականությունը տեսնելն ու բացահայտելը:
«Մենք հետաքրքրված ենք Արցախով: Սա այն երկիրն է, որտեղ կան իրական ժողովրդավարական արժեքներ. մարդիկ պայքարում են այդ արժեքների պահպանման ու զարգացման համար:Այստեղ գործում է մտքի, խոսքի, գաղափարի ազատությունը. դրանք եվրոպական արժեքներ են և շատ կարևոր: Մեր այցի նպատակը նաև այն է, որպեսզի տեսնենք, թե Արցախում մարդիկ ինչպես են ապրում ու պայքարում իրենց ազատության, արդարադատության և ժողովրդավարական արժեքների համար: Ինքս արդեն երրորդ անգամն է, որ Արցախում եմ. ես այստեղ մեծ առաջընթաց եմ տեսնում: Բարձրաստիճան այրերի հետ մեր հանդիպումներից մենք շատ բան իմացանք. այստեղ մեծ տեմպերով զարգանում է մշակութային կյանքը, առողջապահության ոլորտում լուրջ առաջընթացներ է գրանցվել»,- ասել է Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը և հավելել, որ Արցախ գալու իրենց նպատակը ժողովրդավարական այս երկիրը բացահայտելը չէ միայն, այլ նաև արցախցիների հետ համագործակցության և շփման եզրեր գտնելը:
«Մենք պիտի համագործակցենք 3 ոլորտների ուղղությամբ՝ առողջապահության, մշակույթի և զբոսաշրջության»,-նշել է Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը:
Բելգիայի Թագավորության Վալոնիա-Բրյուսել Դաշնային խորհրդարանի պատգամավոր Էմանուել դե Բոկն էլ նշել է, որ իրենք հասկանում են, թե Արցախում ինչքան դժվար պայմաններում են ժողովրդավարական արժեքները պահպանելն ու զարգացնելը:
«Առաջին անգամ եմ Արցախում. ես այստեղ բացահայտել եմ ամեն ինչ: Որոշ արժեքների իմաստ ես սկսել եմ նորովի հասկանալ. այդ արժեքները մեզ մոտ հասանելի ու հաստատված են, իսկ այստեղ դրանք կարող են վտանգված լինել: Մենք այսօր չենք կարող չհետաքրքրվել Արցախի խնդրով, չէ՞-որ վաղը նույն խնդիրը մենք էլ կարող ենք ունենալ: Ես հասկանում եմ թե, իսկապես, ինչքան դժվար է նման իրավիճակում պահպանել ժողովրդավարությունը: Ժողովրդական արժեքներ հաստատելու, պահպանելու և զարգացնելու գործընթացում մենք միշտ Արցախի կողքին ենք լինելու,- մասնավորապես ասել է Էմանուել դե Բոկն ու հավելել,-մեր այցելությունն ոչ միայն նպատակ ունի Բելգիայի և Արցախի խորհրդարանականների հետ հանդիպումը, այլև կոնկրետ հարցերի շուրջ միմյանց հետ հստակ համագործակցելը»:
Բրյուսելի խորհրդարանի պատգամավոր Պիեռ Կոմպանին էլ ընդգծել է. «Ես այստեղ հասկացա, որ արցախցիներն անջատողականներ չեն. դուք ձեր պայքարն իրականացնում եք հանուն արժեքների: Հանուն ազատությանն և անկախության դուք ստիպված եք եղել շատ մեծ գին վճարել:
Իրական ժողովրդավարությունը դուք վաստակել եք: Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ ձեր պայքարում դուք մենակ չեք»:

European lawmakers are interested in Artsakh
Belgian federal and Brussels regional parliaments’ members André du Bus de Warnaffe, Emmanuel De Bock, and Pierre Compagnie who visited Artsakh at the initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy held a press conference.
STEPANAKERT, MARCH 21, ARTSAKHPRESS: The head of the office of the Armenian National Committee of Europe Gaspar Karapetyan welcomed the guests and said that the Belgian MPs received great impressions again visiting Artsakh.
Member of Wallonia-Brussels Federal Parliament Andre du Bas de Warnaffe said he sees cooperation areas in a number of spheres.
“Our visit not only aims at revealing Artsakh, but also to find ways for contacts and communication. I especially want to identify 3 spheres where cooperation is possible. The first one is the healthcare field, here we can work together in insurance affairs. The next fields are culture and tourism”, he said.
Andre du Bas de Warnaffe said they will definitely tell about Artsakh, their impressions from here in Belgium.
“We explain our partners that Artsakh is a country which has a real democracy, people here fight for real values, there is a freedom of speech here. We will tell in Belgium how people here fight for their rights”, he stated.
Another member of Wallonia-Brussels Federal Parliament Emmanuel de Bock said he understands how it is difficult to maintain democratic values in these circumstances.
“We are with you. My visit to Artsakh doesn’t aim to only meet with the local parliamentarians, we want to outline concrete directions of cooperation, understand in which spheres we can jointly work. I think we can intensify the mutual cooperation between the youth of Artsakh ad Belgium. We must take all measures to make Artsakh’s recognition broader”, Emmanuel de Bock said.
Attaching importance to his visit to Artsakh, Belgian MP Pierre Kompany said here he was hosted at a high level.
“Here I understood that people of Artsakh fight for values. The situation forces to pay high cost for that freedom. I think you have already paid dearly for having real democracy here. I want to assure that we are with you”, he said.