Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատիկին արարողություն է տեղի ունեցել Բաթումիում
Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում ապրիլի 2-ին ՀԱԵ Վիրահայոց թեմի հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի մատուցմամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ նվիրված 2016թ. ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված քառօրյա ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ մարտիկներին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին  տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Այնուհետև, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության, հայկական համայնքային կառույցների և անհատների կողմից տեղի ունեցավ ծաղկեդրման արարողություն եկեղեցու բակում տեղակայված խաչքարի մոտ:
Ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող ելույթներով հանդես եկան Բաթումիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը և Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը:ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը, մասնավորապես ընդգծեց, որ մեկ տարի առաջ ադրբեջանական լայնածավալ հարձակմանն ի պատասխան հայ մարտիկներն իրենց կյանքի գնով հետ մղեցին հակառակորդին՝ կանխելով Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ոճրագործությունները: Գլխավոր հյուպատոսը նշեց, որ պատերազմի չորս օրերի ընթացքում ցայտուն կերպով դրսևորվեց հայ ժողովրդի տարբեր հատվածների անկոտրում կամքը՝ վտանգի ժամանակ համախմբվելու և դիմագրավելու այն:
Եղիշե Սարգսյանը նաև ընդգծեց հայկական կողմի հետևողական դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

В память о павших во время апрельской 4-дневной войны, в Батуми прошли памятные мероприятия
В Батуми, в церкви Св.Спасителя ААЦ 2-го апреля состоялась панигида по душам павших во время апрельской 4-дневной войны, которую отслужил священник Арарат Гумбалян.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
Затем члены местной армянской общины возложили цветы к памятнику-хачкару, установленному во дворе церкви.
С осуждением азербайджанской агрессии выступили Генконсул Армении в Батуми Егише Саргсян и священник Арарат Гумбалян.
В частности, Генконсул Армении в Батуми Егише Саргсян подчеркнул, что армянские воины год назад ценой своих жизней отбросили противника, предотвратив преступления против народа Арцаха. По его словам, за 4 дня во время апрельской войны аемянский народ показал неуклонную волю, объединившись во время угрозы и противостоя ей.
Как сказал Генконсул Армении в Батуми Егише Саргсян, армянская сторона проявляет последовательность в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта.