Հայ դատի հանձնախումբը դրական է գնահատում Արցախի օմբուդսմենի այցն ԱՄՆ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը տասնօրյա շրջագայություն է իրականացրել Միացյալ Նահանգներում, որի շրջանակում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումները և 2016 թվականի ապրիլի քառօրյա պատերազմի ժամանակ իրագործված պատերազմական հանցագործությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ արևելյան ափի հանձնախմբի կողմից կազմակերպված շրջագայության ժամանակ Մելիքյանը եղել է Մասաչուսեթսում, Ռոդ Այլենդում, Վաշինգտոնում, Նյու Յորքում և Նյու Ջերսիում` շուրջ 40 հանդիպում անցկացնելով տարբեր պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և մարդու իրավունքների ոլորտում գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպությունների հետ:
«Կարևոր է Արցախի ուղերձը փոխանցել աշխարհի գլխավոր քաղաքների միջոցով»,- նշել է օմբուդսմենը: Նա հարցազրույց է տվել Foreign Policy պարբերականին, ինչպես նաև քննարկումներ անցկացրել The Washington Post-ի լրագրողների հետ: Վաշինգտոնում նա հանդիպել է նաև կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆի, Դեյվ Թրոթի, Ջեքի Սփայերի, Դևիդ Վալադոյի և Ջիմ ՄըքԳովերնի հետ:
Ամփոփելով այցի արդյունքները` հանձնախմբի հաղորդակցության բաժնի տնօրեն Արթուր Մարտիրոսյանն ասել է. «Մենք ուրախ էինք Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի շրջանակում ապահովելու Մելիքյանի շփումը կարևոր պաշտոնյաների ու խմբերի հետ: Այսօր, երբ տարածաշրջանը հայտնվել է ավտոկրատական և պոպուլիստական միտումների մեջ, Արցախը դարձել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների փարոս: Մենք հպարտ ենք այն առաջընթացով, որն Արցախը գրանցել է քառորդ դար առաջ անկախություն ձեռք բերելուց հետո` արևմտյան արժեքների և ավանդույթների պահպանման գոր ծում»:

Ombudsman of the Republic of Artsakh Ruben Melikyan recently completed a ten-day tour in the US organized by the ANCA Eastern Region to highlight Azerbaijan’s human rights abuses and the potential war crimes committed during the Four-Day War in April 2016, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported.
ANCA positively assesses Artsakh Ombudsman’s visit to US
STEPANAKERT, APRIL 5 ARTSAKHPRESS: During the tour Melikyan visited Massachusetts, Rhode Island, Washington, DC, New York, and New Jersey holding over 40 meetings with government officials, media representatives, and NGOs active in the fields of human and legal rights.
“It is important to deliver Artsakh’s message throughout major capital cities in the world”, Ruben Melikyan said. Melikyan’s visit to Washington, DC also included an interview with the renowned Foreign Policy Magazine, as well as discussions with reporters from The Washington Post. He also met with Congressmen Adam Schiff, Dave Trott, Jackie Speier, David Valadao and Jim McGovern.
Summarizing the visit results, ANCA-ER Community Outreach and Communications Director Artur Martirosyan stated: “We were happy to be able to connect Mr. Melikyan with key officials and groups during his visit to the U.S. Today, in the midst of rising autocratic and populist tendencies in the entire region, Artsakh stands as a beacon of democracy, human rights, and freedom. We are proud of the progress that the Artsakh Republic has made in upholding Western values and traditions since its independence a quarter century ago."