Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստը կկայանա ապրիլի 14­ին
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստը կկայանա ապրիլի 14­ին Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Նման որոշում է ընդունվել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստում: Բացելով նիստը` Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը նախ ցավակցություն է հայտնել Սանկտ Պետերբուրգի ահաբեկչության կապակցությամբ: «Սա հանցագործություն է մարդկության դեմ, որը չունի ոչ մի արդարացում:
Հանձնաժողովի կոլեգիայի և բոլոր աշխատակիցների և անձամբ իմ անունից շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում բոլոր տուժածներին: Ցանկանում եմ աջակցություն հայտնել զոհվածների ընտանիքներին: Նրանց տոկունություն եմ մաղթում, որպեսզի կարողանան հաղթահարել այս ողբերգության հետևանքները»,­ ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Նիստի ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների փոխվարչապետները քննարկել են մաքսային և առևտրային քաղաքականության ոլորտներում համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել երրորդ երկրների հետ միջազգային տնտեսական համագործակցության թեմային: Նիստի ընթացքում հավանության է արժանացել «2015­2016թթ. Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունների իրականացման մասին» զեկույցի նախագիծը, որը կներկայացվի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների նախագահների քննարկմանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համագործակցության հարցը, որը Բիշկեքում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում կքննարկեն նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների նախագահները: Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկվել է ԵԱՏՄ­ում դիտորդ պետություն դառնալու վերաբերյալ Մոլդովայի նախագահի հայտարարությունը քննարկելու հարցը:

Supreme Eurasian Economic Council’s another session to be held on April 14 in Bishkek
The regular session of the Supreme Eurasian Economic Council will be held on April 14 in Bishkek, Kyrgyzstan.
STEPANAKERT, APRIL 5 ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The decision was made during the Council session of the Eurasian Economic Commission.
Opening the session, Tigran Sargsyan, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission, firstly extended condolences over the terror attack that took place in St. Petersburg metro on April 3. “This is a crime against humanity that cannot be justified. On behalf of the Commission’s Board, all employees and personally myself, I wish a speedy recovery to all affected people. I want to express support to families of those who were killed. I wish them courage so that they can overcome the consequences of this tragedy”, Tigran Sargsyan said.
During the session the Vice Prime Ministers of the Eurasian Economic Union’s member states discussed cooperation issues on the customs and trade policy fields. A special attention was paid to the topic of international economic cooperation with the third countries. The draft report on “Implementation of major directions of international activity of the Eurasian Economic Union for 2015-2016” was approved at the session, which will be submitted to the discussion of the Presidents of the EAEU member states.
The issue of cooperation with Iran was discussed which will also be discussed during the upcoming session.
The upcoming session agenda includes the issue of discussing the statement of Moldova’s President over the country’s becoming as an observer state in the EAEU.