«Հայաստան» հիմնադրամը Ստեփանակերտում կառուցում է ձեռքի գնդակի մարզահրապարակ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իր Ֆրանսիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ Ստեփանակերտում մեկնարկել է հանդբոլի մարզահրապարակի կառուցումը: Ծրագիրն իրականացվում է ֆրանսիացի գործարարների ֆինանսավորմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մայրաքաղաքի կենտրոնում կառուցվող մարզահրապարակը կունենա արհեստական խոտածածկով 800քմ դաշտ, 102 նստատեղ հանդիսատեսի համար, հանդերձարաններ: Մարզահրապարակի լուսավորումն ու կահավորումը կիրականացվեն արդի պահանջներին համապատասխան: Մարզադաշտը, որտեղ կարող են անցկացվել նաեւ ֆուտբոլի մարզումներ, կսպասարկի շրջակա դպրոցների ավելի քան 3000 աշակերտի: Այս մասին  տեղեկացրին հիմնադրամից:
«Անհամբեր սպասում ենք, թե երբ պատրաստ կլինի մարզակառույցը: Ֆրանսիայի հանդբոլի հավաքականը երկար տարիներ աշխարհի առաջատարն է, եւ ով գիտե, գուցե արցախցի պատանի հանդբոլիստները դառնան վաղվա չեմպիոններ»,- ասում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանը:
2014թ.-ին էլ ֆրանսիացի գործարարների միջոցներով Հիմնադրամը մինի ֆուտբոլի դաշտ է կառուցել Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքում, որտեղ իր պարապմունքներն է անցկացնում Արցախի ֆուտբոլի ուժեղագույն թիմերից մեկը՝ Ճարտարի հավաքականը: Ճարտարի մանկապարտեզը եւս ֆրանսիացի բարերարների նվերն է համայնքին:

Hayastan All-Armenian Fund begins construction of handball stadium in Stepanakert, Artsakh
With support from its French affiliate, the Hayastan All-Armenian Fund has started building a handball stadium in Stepanakert, Artsakh Republic.
STEPANAKERT, APRIL 13,  ARTSAKHPRESS: The project is made possible by contributions from French industrialists. The stadium will comprise an 800 square-meter field covered with artificial turf, 102 seats, and locker rooms, and will feature a state-of-the-art lighting system and furnishings. The sports grounds, which can also double as a mini-football field, will serve the close to 3,000 students of nearby schools, the Fund told.
“We eagerly await the completion of the stadium. The French handball team has been a world champion for many years. Who knows, perhaps our young handball players in Artsakh will themselves become tomorrow’s champions”, Bedros Terzian, chairman of the Hayastan All-Armenian Fund’s French affiliate, said.
In 2014, likewise through the sponsorship of French industrialists, the Hayastan All-Armenian Fund built a mini-football stadium in Chartar, a town in Artsakh’s Martuni Region, where the Chartar football collective, one of Artsakh’s best teams, is trained. Chartar’s kindergarten, too, is a gift from French benefactors.