Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերթ (լուսանկարներ)
Հայ հեղափոխական դաշնակցության Արցախի կառույցի երիտասարդական և ուսանողական միությունների նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում քիչ առաջ ավարտվել է ավանդական ջահերթը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ջահերթի մասնակիցները Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակից շարժվել են դեպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված Զանգակատուն-հուշակոթող:
Ճանապարհին ջահերթի մասնակիցները վառել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի պետական դրոշները, ինչպես նաև դատապարտող պաստառներ են պարզել՝ «Հայ զինվորը կանխեց նոր ցեղասպանությունը», «Թուրքը մարդասպան է, ազերին՝ ոճրագործ» վերտառությամբ, և վանկարկել են՝ «ճանաչում», «հատուցում»:
Զանգակատուն-հուշակոթողի մոտ երթի մասնակիցների համար ցուցադրվել է Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող տեսանյութ, որից հետո ելույթով հանդես է եկել ԱՀ ԱԺ պատգամավոր, պատմաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
«Այսօր Սիդնեյում, Օտտավայում, Թեհրանում, Լոս-Անջելեսում և աշխարհի այլ քաղաքներում տեղի է ունենում ոգեկոչման արարողություն: Հայրենիքը կորցրածների սերունդներն այսօր պահանջատեր են: Ի տարբերություն Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների՝ մենք ապրում ենք մեր հայրենիքում և 1991-92 թվականներին մենք կերտել ենք մեր պետականությունը՝ ի դեմս Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների: Արցախյան պահանջատիրությունը փրկեց արևելահայությանը նոր Ցեղասպանությունից և 2016 թվականին մեր պետականությունը պահպանողները նորից իրենց կամքի ուժով, հերոսությամբ, անձնազոհությամբ կանխեցին մի նոր Ցեղասպանություն և ցույց տվեցին աշխարհին, որ այլևս չեն կարող հենց այնպես բնաջնջել հային, քանի որ այսօր ունենք և՛ պետականություն, և՛ բանակ: Մենք պահանջում ենք ճանաչում, հատուցում, արդարություն և մեր Հայրենիքը»,- ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ ջահերթին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ուսանողներ, երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, զինվորականներ և Ստեփանակերտի բնակիչներ:

В Степанакерте прошло факельное шествие в связи со 102-й годовщиной Армянского Геноцида (фото)
Накануне вечером по инициативе молодежного крыла партии АРФ "Дашнакцутюн" Арцаха в Степанакерте состоялось традиционное факельное шествие, посвященное 102-й годовщине Геноцида армян.
В Степанакерте прошло   факельное шествие в связи со 102-й годовщиной Армянского Геноцида (фото)
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Aрцахпресс",  организаторами акции выступили студенческий Союз "Арам Манукян" партии АРФ "Дашнакцутюн" и министерство культуры и по делам молодежи Арцаха.
Участники шествия направились  от степанакертской церкви Св. Акопа  по центральной улице  к мемориальному комплексу, где состоялось возложение цветов и зажжение свечей у памятника-колокольни.
Были сожжены государственные флаги Турции и Азербайджана. В ходе шествия молодежь выкрикивала лозунги: "Армянский солдат  предотвратил новый геноцид", "Турки – убийцы", "Требуем признания и компенсации".
У  комплекса "Колокольня"  участникам шествия был продемонстрирован  видеоролик, осуждающий Геноцид армян. Затем перед собравшимися выступил депутат Национального собрания НКР, историк Лерник Ованнисян, который дал свою оценку одному из самых чудовищных преступлений против человечества за всю его историю.
В шествии приняли участие представители властей и общественности республики, депутаты, студенты, представители молодежных организаций, военные и жители Степанакерта.