Թուրքիան արդեն պետք է հրաժարվի ինքն իրեն և ժողովրդին խաբելուց. Եդվարդ Դանզիկյան
Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությանն առերեսվելուց հրաժարվելու պատճառով այդ երկրում դեռևս շարունակվում են հայերի ու մյուս փոքրամասնությունների նկատմամբ ատելության հանցագործությունները և խտրական վերաբերմունքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Դանզիկյանը:
«Թուրքիան արդեն պետք է առերեսվի տեղի հայերի դեմ 1915-ին և դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում իրականացրածի հետ: Քանի դեռ այդ առերեսումը չկա, ցեղասպանությունն ինչ-որ առումով շարունակվող պետք է համարել: Այդ առերեսման բացակայությունն է, որ դեռևս շարունակվում են հայերի ու մյուս փոքրամասնությունների դեմ ուղղված ատելության հանցագործությունները, խտրական վերաբերմունքը»,- նշեց Դանզիկյանը:
Խմբագիրը հիշեցրեց 2017 թվականի հունվարին մեջլիսում Հայոց ցեղասպանության մասին Գարո Փայլանի ելույթից հետո նրա դեմ կիրառված պատժամիջոցների մասին: «Նախորդ ամիսներին մեջլիսում հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի ելույթից հետո նրա գլխին եկածներն այդ չառերեսվելու քաղաքականության հետևանքներից են: Փայլանն այս հողերում իրականացված ցեղասպանության մասին խոսելու պատճառով պատժվեց՝ հեռացվելով երեք նիստից, նրա խոսքերը դուրս բերվեցին արձանագրությունից: Սա խորհրդանշում է խնդրի վերաբերյալ Թուրքիայի վերաբերմունքը 102 տարի հետո, կարծում են, թե արձանագրությունից հանելով կթվա, թե ցեղասպանություն չի եղել: Թուրքիան արդեն պետք է հրաժարվի ինքն իրեն և ժողովրդին խաբելուց»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցին «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիրը քննադատեց հարցը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապելու թուրքական կողմից դիրքորոշումը: «Պետք է առանց նախապայմանների երկխոսություն սկսվի, երկու երկրի միջև հարաբերությունները չպետք է զոհաբերվեն Ադրբեջանի քաղաքական նախընտրություններին: Ցավալի է, որ Թուրքիան հարաբերությունները կապում է ղարաբաղյան հարցի հետ, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները պետք է դիտարկվեն այս հարցից անկախ: Անպայման պետք է երկխոսություն սկսել, սահմանները պետք է բացվեն»,- կարծիք հայտնեց Դանզիկյանը:

Turkey must refuse to deceive itself and its people - Yetvart Danzikyan
Because of Turkey’s refusal to confront the Armenian Genocide, the hate crimes and discriminatory attitude towards Armenians and other minorities still continue in that country, Yetvart Danzikyan, editor-in-chief of Istanbul’s Agos daily told Armenpress.
STEPANAKERT, APRIL 24,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Turkey must confront what it perpetrated against Armenians in 1915 and the subsequent period. As long as there is no such confrontation, the genocide to some extent can be considered as continuous. This is due to the absence of this confrontation that the hate crimes, the discriminatory attitude against Armenians and other minorities still continue”, he said.
He talked about the punishments used against Armenian lawmaker Garo Paylan who raised the issue of the Armenian Genocide in the Turkish parliament in January, 2017. “In previous months what had happened with Armenian lawmaker Garo Paylan after his speech at the Turkish parliament are the results of non-confrontation policy. Paylan was punished for talking about the genocide perpetrated in these lands, he was removed from three parliamentary sessions. This shows Turkey’s attitude 102 years later. Turkey must refuse to deceive itself and its people”, Yetvart Danzikyan said.
As for the normalization of the relations between Armenia and Turkey, Danzikyan criticized the Turkish stance on linking this issue with the Nagorno Karabakh conflict. “The dialogue must be established without preconditions, the relations between the two countries must not be sacrificed to Azerbaijan’s political preferences. It is too bad that Turkey links these relations with the Karabakh issue, the Armenia-Turkey relations must be viewed as having no linkage with this issue. It is necessary to start a dialogue, the borders must be opened”, the editor-in-chief of Agos said.