Մենք բոլորս պահանջատեր ենք. Հայաստանի ասորական համայնքը հարգանքի տուրք մատուցեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հայաստանի «Աթուր» ասորական միության նախագահ Արսեն Միխայիլովը նախադրյալներ տեսնում է, որ Թուրքիան վաղ թե ուշ ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Միխայիլովն ընդգծեց, որ գալու է ժամանակը, երբ աշխարհը ոտքի կկանգնի, և Թուրքիան ստիպված կլինի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Այն, ինչ Թուրքիան 20-րդ դարի սկզբին պետական մակարդակով իրականացրեց հայ, ասորի և հույն ժողովուրդների նկատմամբ, բարբարոսություն է: Մենք դատապարտում ենք և պետք է մեր ձայնը բարձրացնենք, որպեսզի աշխարհը տեսնի, թե իրականում ինչ է կատարվել և ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք բոլորս այս հարցում պահանջատեր ենք»,- նշեց նա:
Միխայիլովն ընդգծեց, որ գրեթե ողջ ասորական համայնքն ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր է այցելել հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով:
1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասսայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը, Հարավային Ամերիկայի խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի` ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես դատապարտել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Պարագվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Բոլիվիա, Կանադա, Վատիկան, Ավստրիա, Լյուքսեմբուրգ, Գերմանիա, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգը, ԱՄՆ 45 նահանգներ:

Мы все требовательны: ассирийская община Армении воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян
Председатель союза ассирийцев Армении «Атур» Арсен Михайлов видит предпосылки к тому, что Турция – рано или поздно, признает Геноцид армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом он сказал в беседе с журналистами в Цицернакаберде. По его словам, придет время, когда весь мир встанет на ноги, и Турция будет вынуждена признать Геноцид армян.
«То, что в начале 20-го века Турция сделала на государственном уровне в отношении армян, асситийцев и греков, является варварством. Мы осуждаем это, и должны поднять свой голос, чтобы мир признал и осудил Геноцид армян. Мы все требовательны в этом вопросе»,- сказал он.
Он подчеркнул, что 24-го апреля Мемориал в Цицернакаберде посетила почти вся ассирийская община Армении, чтобы воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
24-го апреля памятные мероприятия проходят по всей Армении, в диаспоре. Поднимается голос протеста против политики отрицания Турции, идет призыв к международной общественности с требованием признать Геноцид армян.
Факт Геноцида армян в Османской империи был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, резолюциями и решениями множества международных организаций, стран и штатов.
Имеется огромное количество документов, говорящих об этом.
Геноцид армян признали такие организации как Совет Европы, Европарламент, несколько комиссий ООН, Всемирный Совет церквей, парламент МЕРКОСУР и др. Геноцид армян признали многие страны, первой из них был Уругвай, который признал Геноцид армян в 1965 году.
Геноцид признали такие страны, как Уругвай, Франция, Италия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, РФ, Польша, Литва, Греция, Словакия, Кипр, Ливан, Аргентина (2 закона, 5 резолюций), Венесуэла, Чили, Боливия, Канада, Ватикан, Люксембург, Германия, Австрия, штат Новый Уэльс Австралии, 45 штатов США.