Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ. Պետրոս Թերզյան
Ադրբեջանն արդեն գործածել է իր նավթի պաշարների կեսից ավելին, և հեռու չէ այն օրը, որ այս երկիրն այդ առումով այլևս հետաքրքիր չի լինի գերտերությունների համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ, նավթային սեկտորի հանրաճանաչ մասնագետ, «Պետրոսթրաթեջ» խորհրդատվական կազմակերպության հիմնադիր Պետրոս Թերզյանը:
«Անցած տարի Ադրբեջանը սեփական կարիքների համար Թուրքմենստանից գազ է գնել: Եթե կառուցվող գազատարով 2019 կամ 2020 թվականին գազ ուղարկի Եվրոպա, շատ երկար տարիներ կպահանջվեն, որպեսզի կատարված ներդրումները կարողանան ետ ստանալ: Ադրբեջանում գազի ունեցած ծավալները մեծ չեն. ունեցածից 6 մլրդ խորանարդը պլանավորվում է վաճառել Թուրքիային, 10 մլրդը՝ Եվրոպային, ինչը Եվրոպայի համար քաղաքական իմաստով ոչինչ է և այլընտրանք չէ:
Մյուս կողմից՝ ադրբեջանցիները ստիպված են այդ գազը հասցնել Իտալիայի սահմանները, որովհետև արդեն ստորագրված պայմանագրերը շատ խիստ պայմաններ են թելադրում և հեռու են գազային պայմանագրերի տրամաբանությունից: Հետևաբար` Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ, հատկապես, որ ներդրումային առումով այն այնքան թանկարժեք ծրագիր է, որ շահույթը լինելու է անհամեմատ փոքր»,- հավելել է Պ. Թերզյանը:
Պ. Թերզյանի խոսքով՝ ժամանակն անվերադարձ կերպով ի վնաս Ադրբեջանի է գործում, բայց դա չի նշանակում, որ դա հօգուտ մեզ է: «Որպեսզի այդ ժամանակը մեզ համար լինի շահավետ, մենք պետք է արդյունավետ աշխատենք՝ զարգացնելով մեր երկիրը»»,- ասել է Պ. Թերզյանը:

Азербайджанский газ – не существенный фактор, – Петрос Терзян
Азербайджан уже использовал более чем половину своих нефтяных запасов и не за горами день, когда страна в этом отношении больше не будет представлять интереса для сверхдержав.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом  в беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» сказал председатель французского филиала Всеармянского фонда  «Айастан»  («Армения»), известный специалист в нефтяной отрасли, основатель консалтинговой организации «Петростратеч» Петрос Терзян.
«В прошлом году Азербайджан для собственных нужд закупил газ в Туркменистане. Если  по строящемуся газопроводу в 2019-ом или 2020-ом году газ  будет поставляться  в Европу, то понадобится  еще очень много лет, чтобы вернуть вложенные инвестиции. Объемы запаса  газа Азербайджана  невелики, 6 млрд кубометров планируется продать Турции и 10 млрд куб. – Европе, что с политической точки зрения для Европы практически ничего и не является альтернативой.С другой стороны,  азербайджанцы вынуждены поставлять  этот  газ к границам Италии,  потому что  уже заключенные  договоры диктуют очень  жесткие условия и далеки от  логики  газовых контрактов. Следовательно,  азербайджанский газ не является главным фактором, тем более что это настолько дорогой в инвестиционном плане проект,  что прибыль будет  несравнимо маленькой», – пояснил П. Терзян.
По его словам, «время безвозвратно играет против Азербайджана, но это не значит, что оно в нашу пользу».
«Чтобы это время  было выгодно для нас, мы должны намного  эффективнее работать, развивая нашу страну», – резюмировал Петрос Терзян.