Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ. Պետրոս Թերզյան
Ադրբեջանն արդեն գործածել է իր նավթի պաշարների կեսից ավելին, և հեռու չէ այն օրը, որ այս երկիրն այդ առումով այլևս հետաքրքիր չի լինի գերտերությունների համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ, նավթային սեկտորի հանրաճանաչ մասնագետ, «Պետրոսթրաթեջ» խորհրդատվական կազմակերպության հիմնադիր Պետրոս Թերզյանը:
«Անցած տարի Ադրբեջանը սեփական կարիքների համար Թուրքմենստանից գազ է գնել: Եթե կառուցվող գազատարով 2019 կամ 2020 թվականին գազ ուղարկի Եվրոպա, շատ երկար տարիներ կպահանջվեն, որպեսզի կատարված ներդրումները կարողանան ետ ստանալ: Ադրբեջանում գազի ունեցած ծավալները մեծ չեն. ունեցածից 6 մլրդ խորանարդը պլանավորվում է վաճառել Թուրքիային, 10 մլրդը՝ Եվրոպային, ինչը Եվրոպայի համար քաղաքական իմաստով ոչինչ է և այլընտրանք չէ:
Մյուս կողմից՝ ադրբեջանցիները ստիպված են այդ գազը հասցնել Իտալիայի սահմանները, որովհետև արդեն ստորագրված պայմանագրերը շատ խիստ պայմաններ են թելադրում և հեռու են գազային պայմանագրերի տրամաբանությունից: Հետևաբար` Ադրբեջանի գազը մեծ գործոն չէ, հատկապես, որ ներդրումային առումով այն այնքան թանկարժեք ծրագիր է, որ շահույթը լինելու է անհամեմատ փոքր»,- հավելել է Պ. Թերզյանը:
Պ. Թերզյանի խոսքով՝ ժամանակն անվերադարձ կերպով ի վնաս Ադրբեջանի է գործում, բայց դա չի նշանակում, որ դա հօգուտ մեզ է: «Որպեսզի այդ ժամանակը մեզ համար լինի շահավետ, մենք պետք է արդյունավետ աշխատենք՝ զարգացնելով մեր երկիրը»»,- ասել է Պ. Թերզյանը:

Azerbaijani gas is not a big factor. Bedros Terzian
Azerbaijan has already used more than a half of its oil reserves and the day is not far when in this regard the great powers aren't interested in this country.
STEPANAKERT, APRIL 26,  ARTSAKHPRESS: Bedros Terzian , Chairman of the Hayastan All-Armenian Fund French affiliate, director of Petrostrategies consulting company and renowned specialist in the oil sector said in an interview with “Artsakhpress”.
“Last year Azerbaijan for its own needs bought gas from Turkmenistan. If  in 2019 or 2020 Azerbaijan sends gas to Europe  with the pipeline that is being constructed, it will take many years to be able to get back the investments. The gas volumes that Azerbaijan has are not large.
6 billion cubic metres  to be sold to Turkey.  10 billion cubic- to Europe, which is nothing for Europe in political sense and is not an alternative.
On the other hand the Azerbaijanis have to bring the gas to the borders of Italy, because the signed contracts  impose very strict  conditions and they are far from the gas  contracts’ logic. Therefore,  the Azerbaijani gas is not a big factor, especially since it is so expensive project  in terms of the investment that  the profits will be much smaller,” added Terzian.
According to Terzian, time irreversibly works to the detriment of Azerbaijan. In order to make the time beneficial for us, we must work effectively, developing our country," said P. Terzian.