«Խոստումը» ֆիլմը հասնում է իր նպատակին. Economist-ի անդրադարձը
Հայոց ցեղասպանության մասին «Խոստումը» ֆիլմը չի ստեղծվել ֆինանսական մեծ շահույթ արձանագրելու համար, դրա ստեղծման նպատակը լույս սփռելն է հաճախ անտեսվող պատմական իրադարձության վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է հեղինակավոր Economist պարբերականը:
«Պատմական դրամա ազգային ողբերգության մասին` սա այն ֆիլմերից է, որը Հոլիվուդը սիրում է: Սակայն ավելի քան մեկ դար սցենարիստներն ու ստուդիաները երես են շրջել այս պատմությունից»,- գրում է լրատվամիջոցը` ներկայացնելով «Խոստումը» ֆիլմը, որում նկարահանվել են օսկարակիր դերասան Քրիստիան Բեյլը, Օսկար Այզեքը, Շարլոտ լե Բոնը և այլոք: Ֆիլմի նկարահանումները հնարավոր եղան հայ մեծահարուստ Քըրք Քըրքորյանի շնորհիվ, ով ստեղծեց Survival Pictures ընկերությունը` նպատակ ունենալով կրթել աշխարհին Հայոց ցեղասպանության թեմայով: «Խոստումը» ֆիլմի նկարՍ հանման գործում նա ներդրեց 100 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ապրիլի 21-ից ցուցադրման դուրս եկած ֆիլմը առաջին շաբաթվա ընթացքում հավաքեց ընդամենը 4,1 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը պատմականորեն ցածր եկամուտ է 100 մլն դոլարանոց ֆիլմի համար: Որոշ մասնագետների կարծիքով էլ` ողջ աշխարհում ֆիլմը կհավաքի 20 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը ձախողում կարող է համարվել ֆիլմի համար: «Սակայն «Խոստումը» չի կարող դատվել միայն տնտեսական չափորոշիչներով, քանի որ Քըրքորյանը հետաքրքրություն չի ունեցել հետ ստանալ իր ներդրումը: Թերևս մենք չպետք է դատենք այն բացառապես գեղարվեստական չափանիշներով ևս: «Խոստումը» ստեղծվել է լույս սփռել ու հաճախ անտեսվող պատմական իրողության վրա, և անգամ միջին գնահատականներով գրախոսության ու դրամարկղի միջին թվերի պարագայում էլ այն հասնում է իր նպատակին: Մեկ օր, երբ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը պաշտոնապես վերագրվի, «Խոստումը» ֆիլմը կունենա դրանում իր դերակատարումը»,- եզրափակվում է Economist-ում հրապարակված հոդվածը:

The Economist on ‘The Promise’ purpose & box office performance
The Armenian Genocide movie ‘The Promise’ wasn’t made to be a box office success, its purpose is shedding light on the historical reality which is often ignored, the Economist reported.
STEPANAKERT, APRIL 27,  ARTSAKHPRESS: “A sweeping historical drama about a national tragedy, it is the sort of movie that Hollywood used to love. But for more than a century, writers and studios have turned their faces away from the story”, the Economist says on The Promise – starring Christian Bale, Oscar Isaac, Charlotte Le Bon and others.
The film’s production was financed by the late Armenian-American billionaire Kirk Kerkorian, who founded Survival Pictures, with the purpose of educating the world on the Armenian Genocide. Kerkorian invested 100 million dollars in the movie.
In its opening weekend it grossed only $4.1m, a historically low amount for a film that cost $100m to make.
Insiders speculate that it could gross around $20m worldwide, which by most accounts would make “The Promise” a total failure, in terms of box office success.
“But “The Promise” cannot be judged in purely economic terms, as Kerkorian had little interest in making back his investment. Perhaps we should not judge it on purely artistic terms either. “The Promise” doesn’t seek to break ground: it was created in order to shine light on an oft-ignored historical event, and even with mediocre reviews and middling box-office figures it is achieving that aim. One day, if the history of the Armenian genocide is officially re-written, “The Promise” will have played a part”, the Economist said.