ԵԽԽՎ-ն Պեդրո Ագրամունտին վեհաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու համար կփոխի կանոնակարգը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսյան նստաշրջանի առաջին իսկ օրը փոփոխության կենթարկվի վեհաժողովի կանոնակարգը և կնախատեսվի հատուկ դրույթ` Պեդրո Ագրամունտին վեհաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը:
Նա գրել է, որ Պեդրո Ագրամունտն ընտրել է մինչև վերջ իրեն խայտառակելու տարբերակը՝ ապրիլի 28-ի առավոտյան չներկայանալով ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստին և չներկայացնելով իր հրաժարականը, ինչպես խոստացել էր:
«Ստեղծված իրավիճակում, ԵԽԽՎ Բյուրոն ստիպված էր կայացնել նրան դե ֆակտո իմփիչմենթի ենթարկելու ստորացուցիչ և աննախադեպ որոշում:
Ի դեպ, Բյուրոյում այդ որոշմանը կողմ են արտահայտվել բոլոր պատգամավորները՝ քսանյոթ, իսկ ձեռնպահ են քվեարկել երեք պատգամավոր՝ Իսպանիայից և  Ադրբեջանից: Որպես ստեղծված ամոթալի իրավիճակի իրավական հանգուցալուծում՝ հունիսյան նստաշրջանի առաջին իսկ օրը փոփոխության կենթարկվի ԵԽԽՎ կանոնակարգը և կնախատեսվի հատուկ դրույթ՝ Պեդրո Ագրամունտին արդեն դե յուրե հեռացնելու ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնից, եթե, իհարկե, մինչ այդ նա շարունակի հայտնի կենդանու համառությամբ չներկայացնել իր հրաժարականը»,- գրել է Սամվել Ֆարմանյանը:
Նա հավելել է, որ մայիսին Պրահայում տեղի կունենա ԵԽԽՎ ԵԺԿ խմբակցության արտահերթ նիստ՝ քննարկելու այս խայտառակ ու աննախադեպ իրավիճակը: Իսկ ԵԺԿ-ն հատուկ նիստ կհրավիրի Բրյուսելում՝ քննարկելու Պեդրո Ագրամունտի ամոթալի վարքագիծը:

PACE to change rules of procedure to remove Agramunt as president
On the very first day of PACE’s June sitting, the Rules of Procedure will be changed and a special provision will be set for removing Pedro Agramunt from the post of president, Armenia’s delegate to PACE Samvel Farmanyan said on Facebook.
STEPANAKERT, APRIL 28,  ARTSAKHPRESS: He said the incumbent president of PACE Agramunt has chosen the option of humiliating himself to the end, by not appearing to the April 28 PACE Bureau session and not presenting his resignation as he previously promised to.
“In the given situation, the PACE Bureau was forced to make a humiliating and unprecedented de facto impeachment decision.
By the way, all lawmakers – 27, voted in favor of the decision, while three lawmakers from Spain and Azerbaijan abstained from voting.
As a legal resolution of the current shameful situation, the PACE Rules of Procedure will be changed on the first day of the June sitting and a special provision will be set for de jure removing Pedro Agramunt as president, if, of course, he stubbornly continues not resigning until then”, Farmanyan said.
He added that an extraordinary session of PACE EPP faction will be held in May in Prague to discuss the embarrassing and unprecedented situation.