Թոմաս դե Վաալ․ԵԱՀԿ-ին քննադատում են, մինչդեռ այն միակ միջազգային դիտորդն է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում
ԵԱՀԿ-ին քննադատում են, իսկ դա միակ միջազգային դիտորդն է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, գրում է Կարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նրա հոդվածում մասնավորապես ասվում է
«Ճակատագրի հեգնանք՝ ԵԱՀԿ-ին քննադատում են այն ժամանակ,  երբ այն այն ավելի շատ է պետք, քան երբեւէ։ Միայն այն է կարողացել է վաստակել չեզոք կազմակերպության հեղինակություն Ուկրաինայի արեւելքում 2014-ին։ ԵԱՀԿ-ն մնում է միակ միջազգային կազմակերպությունը, որը մշտադիտարկում է իրականացնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում։
Ներկա ճգնաժամը մեծամասամբ պայմանավորված է որոշ հետխորհրդային երկրների դժգոհությամբ, որոնք ուզում են իրենց կասկածելի գործողությունների համար մեղքը բարդել ԵԱՀԿ-ի վրա։ Այդպես է մտածում նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը հարձակվել էր ԵԱՀԿ դիտորդների վրա, երբ նրանք քննադատել են ապրիլի 16-ին կայացած հանրաքվեն։ ԵԱՀԿ-ում որոշումները կայացվում են փոխհամաձայնությամբ ու նրա 57 երկրներից ցանկացածը կարող ե վետո դնել ցանկացած որոշման վրա;
Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակը հիմա աշխատում է իրավական վակուումի մեջ, քանի որ Ադրբեջանը վետո է դրել դրա աշխատանքի շարունակության վրա։Ադրբեջանը հայտնել է, որ ԵԱՀԿ-ն գերազանցել է իր լիազորությունները ՝օգնելով ականազերծել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները։ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ-ի իր գրասենյակը փակել է 2015-ին ։ԱՄՆ-ն ու մյուս երկրները Բաքվին կոչ են արել փոխել իր որոշումը։ Հույս կա , որ այդ վեճը շուտով կհարթվի։
Երկու գրասենյակները՝ Ղրղզստանում ու Տաջիկստանում նույնպես դարձել են այդ կառավարությունների մեղադրանքների թիրախը։ Ի դեպ ԵԱՀԿ հատուկ դեսպանների 3 պաշտոններից 2-ը՝ ազգային փոքրամասնությունների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ու մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնները, մնում են թափուր, քանի որ Մոսկվան դեմ է եղել այդ պաշտոններում անձանց վերանշանակմանը։ Մոսկվան այդ մարմիններին , նաեւ ԺՄԻԳ-ին մեղադրում է երկակի ստանդարտների մեջ։
ԵԱՀԿ-ն Եվրոպայում անվտանգության հարցերով միակ համընդհանուր ճանաչված կազմակերպությունն է։ Բայց դրա 2016-ի բյւոջեն կազմել է ընդամենը 141 մլն եվրո, կամ ՄԱԿ—ի բյուջեի 3 տոկոսը։ Այդ գումարի 60 տոկոսը Մեծ յոթյակի երկրներից է ստացվում՝ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Բրիտանիայից ու ԱՄՆ-ից։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը տարեկան 45 հազարական եվրո են վճարում, դա ավելի քիչ է, քան Վատիկանի վճարածը ։
Չնայած հայկական ու ադրբեջանական կողմերից սպառազինումների մեծ ծավալին՝ ԵԱՀԿ-ն այնտեղ պահում է ընդամենը 6 դօտորդ, ինչպես 1990-ականներին։ Նրանց քանակը միինչեւ 12 կամ 13 ավելացնելու համեստ առաջարկը, ինչին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները կարծես համաձայնել էին 2016-ի մայիսին Վիեննայում, բախվել է դիմադրության մանրուքների պատճառով։ Մինչդեռ դա այն աչքերն ու ականջներն են, որոնք հետեւում են 2016-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի կրկնությանը կամ ավելի սարսափելի որեւէ բանի։
Ինչպե՞ս ԵԱՀԿ-ն կարձագանքի նոր խնդիրներին։ Հավանաբար փոխզիջման փորձերով։ Նույնիսկ կազմակերպության քննադատներն են ընդունում, որ կազմակերպությունը օգտակար աշխատանք է անում։ Ցավոք, այն կարող էր շատ ավելին անել»։

Томас де Ваал: ОБСЕ критикуют – а это единственный международный наблюдатель в зоне карабахского конфликта
ОБСЕ критикуют – а это единственный международный наблюдатель в зоне карабахского конфликта, пишет аналитик Фонда Карнеги Томас де Ваал.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 апреля АРЦАХПРЕСС - В его статье, в частности, отмечается:
«Ирония судьбы: ОБСЕ критикуют, когда она нужна больше, чем когда-либо. Только она смогла заслужить доверие нейтральной на востоке Украины в 2014 г. ОБСЕ остается единственной международной организацией, которая ведёт мониторинг в зоне карабахского  конфликта.
Нынешний кризис во многом вызван недовольством некоторых постсоветских стран, которые хотят свалить вину на ОБСЕ за свои сомнительные действия. Так же думает  президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который набросился на наблюдателей ОБСЕ за их критику конституционного референдума 16 апреля. Решения в ОБСЕ принимаются консенсусом, и любая из  57 её стран может наложить вето на любое решение.
Офис ОБСЕ в Ереване сейчас работает в правовом вакууме, потому что Азербайджан наложил вето на продолжение его работы. Азербайджан завил, что ОБСЕ превысило свои полномочия, помогая разминированию территорий в Нагорном Карабахе. (Свой офис ОБСЕ Азербайджан закрыл в 2015 г). США и другие страны призвал Баку изменить своё решение. Есть надежда, что спор скоро разрешится.
Два офиса в Кыргызстане и Таджикистане тоже стали мишенью для обвинений этих правительств. Кстати, 2 из 3 должностей специальных посланников ОБСЕ: высокого комиссара по национальным меньшинствам и представителя по свободе прессы, остаются вакантными из-за того, что Москва выступила против переназначения лиц на этих должностях. Москва обвиняет эти органы, а также Бюро демократических институтов и прав человека, в двойных стандартах.
ОБСЕ – единственная повсеместно признанная организация безопасности в Европе. Но её бюджет в 2016 г составил только 141 млн евро, или 3% бюджета ООН .60% этой суммы исходят от 6 стран Большой семёрки: Канады, Франции, Германии, Италии, Британии и США. Армения и Азербайджан платят по 45 тысяч евро в год. Это меньше, чем платит Ватикан.
Несмотря на большой объём вооружений с армянкой и азербайджанской стороны, ОБСЕ держит там только 6 наблюдателей, как в середине 1990-х. Скромное предложение увеличить их число до 12 или 13, на что президенты и Армении, и Азербайджана, кажется, согласились в Вене в мае 2016 г, споткнулось о препирательства по мелочам. А это – глаза и уши, которые следят за повторением 4-дневной войны в апреле 2016 г, или чего-то худшего.
Как ОБСЕ отзовётся на новые задачи? Наверное, сбивчивыми попытками компромисса. Даже критики организации признают, что организация делает полезную работу. К сожалению, она могла бы делать гораздо больше».