Բակո Սահակյանն ընդունել է «Դասարան» կրթական ծրագրի մի խումբ ներկայացուցիչների
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 4-ին ընդունել է «Դասարան» կրթական ծրագրի մի խումբ ներկայացուցիչների՝ հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հանդիպմանը, որին մասնակցում էր ԼՂՀ կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը, քննարկվել են Արցախում միջնակարգ կրթությանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ «Դասարան» կրթական ծրագրի ներդնումը հանրապետության դպրոցներում արդեն իսկ դրական դերակատարություն է ունենում ուսումնական գործընթացի բարելավմանը:

Bako Sahakyan received a group of representatives of the "Dasaran" educational program
On 4 may Artsakh Republic President Bako Sahakyan received a group of representatives of the "Dasaran" educational program at the head of its founding chairman Souren Aloyan, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President stated.
Bako Sahakyan received a group of representatives of the
STEPANAKERT, MAY 4,  ARTSAKHPRESS: Issues related to the secondary education in Artsakh were discussed during the meeting attended by NKR minister of education, science and sports Slava Asryan.
President Sahakyan noted with satisfaction that the introduction of the "Dasaran" educational program in the republic's schools had already played a positive role in improving the educational process.