Տողի մելիքական ապարանքում նոր հայտնագործություններ են ակնկալվում
«Տողի մելիքական ապարանք» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում իրականացված պեղումների արդյունքում վավերացված տապանաքարերի արձանագրությունները ամբողջությամբ վերծանելու դեպքում՝ հետաքրքիր փաստեր կարող ենք ունենալ Արցախի, և մասնավորապես, Դիզակի մելիքության վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արման Գրիգորյանը:
««Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախմբի անդամների կողմից մաքրման և պեղման աշխատանքներ են իրականացվել արգելոցի տարածքում: Աշխատանքներ են կատարվել տեղանքում գտնվող Սուրբ Հովհաննես եկեղեցուց դեպի հյուսիս տեղակայված դամբարանադաշտում:
Պեղվել են 24 տապանաքարեր, որոնք թվագրվել են 17-18-րդ դարերում: Նրանց զգալի մասը պարունակում են արձանագրություններ: Կան որսի ու խնջույքի տեսարաններ պատկերող տարբեր տապանաքարեր ևս»,- նշել է վարչության պետը և հավելել, որ աշխատանքները շարունակելու պարագայում նոր հայտնագործություններ կարող են լինել, քանի որ, ըստ պատմական փաստերի, դամբարանադաշտում պետք է լինեն նաև մելիքների տապանաքարեր:

New discoveries are expected in the Melik’s palace of Togh
As a result of excavations carried out in the Melik’s palace of Togh, we will have interesting facts about Artsakh, especially the melikdom of Dizak in case of deciphering certified tombstone records.
STEPANAKERT, MAY 5,  ARTSAKHPRESS: Arman Grigoryan ,Head of the Department of Tourism of the Ministry of Economy of the Republic of Artsakh, said in an interview with “Artsakhpress”.
"Cleaning and excavation works have been implemented  in the reserve  by the members of  the Service of Historic Environment Protection SNCO.   24 tombstones have been excavated, which date back to the 17-18th centuries. Most of them contain records.
There are also some tombstones depicting hunting and party scenes,”said the head of the department, adding that if they continue works, new discoveries will be, because according to historical facts, meliks gravestones should be in the necropolis.