Լևոն Մնացականյանը թվեր է հրապարակել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ թշնամու ունեցած կորուստների մասին
Անցած տարվա ապրիլին հակառակորդը որոշելով, որ ի վիճակի է ուժային եղանակով լուծել ղարաբաղյան հիմնախնդիրն իր օգտին դիմեց ռազմական գործողությունների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսին ասել է պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
«Հակառակորդը ռազմական գործողություններին ընդգրկեց իր ամբողջ զինանոցը, չնայած տարբեր հայտարարություններով նշվում է, որ լրիվությամբ չի կիրառել, սակայն ես այդ մտքին համակարծիք չեմ:Օգտագործվել են և՛ հատուկ նշանակության զորամասեր, և՛ ստորաբաժանումներ, զանգվածային խոցման միջոցներ, հրետանային, հրթիռային, զանգվածային զրահատանկային ստորաբաժանումներ, արդի տեխնոլոգիաներ ունեցող զինատեսակներ, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր, խոշոր տրամաչափի միջոցներ՝ արտասահմանյան արտադրությամբ, ոչ ադրբեջանական»,- ասել է Լ. Մնացականյանը և հավելել, որ բոլոր ուղղություններով միաժամանակյա ռազմական գործողությունները մեզ հուշում են, որ եղել է ընդհանուր պլանավորված ծրագրավորված հարձակում:
Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ մեր զորամասերն ու ստորաբաժանումներն ապրիլյան գործողությունների ընթացքում համարժեք պատասխան են տվել և ձախողել են հակառակորդի բոլոր ծրագրերը հյուսիսային, հարավային և կենտրոնական ուղղություններում:
«Ըստ մեր գնահատականների՝ այդ հարձակման ընթացքում հակառակորդը տվել է մինչև 1000 զոհ, մոտ 2000 վիրավոր և ստիպված է եղել մեկ անգամ ևս դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը և իրենց միջնորդությամբ հաստատվել հրադադարի համաձայնագիր»,-մասնավորապես ասել է Լ. Մնացականյանը:

Левон Мнацаканян о потерях противника в ходе апрельской войны
В апреле прошлого года противник, уверовав в свою способность решить карабахскую проблему силой, перешел в крупномасштабное наступление.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Aрцахпресс», об этом сообщил на сегодняшней пресс-конференции министр обороны Республики Арцах Левон Мнацаканян.
«Противник использовал весь свой арсенал, несмотря на различные заявления о том, что якобы последний не был полностью применен.  Я не согласен с этим утверждением. Использовались части и подразделения специального назначения, оружие массового поражения, артиллерийские, ракетные, бронетанковые подразделения, современные системы вооружения, в том числе беспилотные летательные аппараты, крупнокалиберные средства поражения иностранного, не азербайджанского, производства», –  сказал Л. Мнацаканян, добавив, что одновременные военные действия по всем направлениям говорят о том, что это было общее запланированное нападение.
Министр обороны отметил, что в ходе апрельских военных действий воинские части и подразделения Армии обороны НКР дали достойный отпор противнику и провалили все его планы  на северном, южном и центральном направлениях.
«По нашим оценкам, в ходе наступления  противник понес большие потери – до 1000 убитыми, порядка 2000 – ранеными, и был вынужден вновь обратиться к посредничеству Российской Федерации и с ее помощью достичь соглашения о прекращении огня», – сказал Л. Мнацаканян.