Կարմիր խաչում հերքել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումները
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում հերքել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումներն այն մասին, որ աշխատակիցներն իբր թե գնդակոծության են ենթարկվել Լեռնային Ղարաբաղի կողմից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Պատասխանելով թղթակցի խնդրանքին՝ մեկնաբանել լրատվամիջոցների հրապարակումները, Կարմիր խաչի Երեւանի պատվիրակության կոմունիկացիոն ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ կապված՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տարածաշրջանում տարբեր մարդասիրական ծրագրեր է իրականացնում՝ շփման գծի մերձակայքում եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի պետական սահմանին մոտ ապրող ազգաբնակչությանն աջակցելու նպատակով։  «Մենք մշտապես այցելում ենք այդ համայնքները եւ նրանց հետ աշխատում բոլոր ասպեկտներով։ Կարմիր խաչի նախագծերից մեկը, որն իրականացվում է տեղի իշխանությունների հետ համատեղ, Աղդամի Ահմադագհալի գյուղում արտեզյան ջրհորի վերականգնումն է։ Ի պատասխան լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկության՝ մենք հաստաում ենք, որ մեր աշխատակիցները մայիսի 4-ին այնտեղ են եղել, ոչ մի տարր չկա, որը կապացուցի, որ Կարմիր խաչի աշխատակիցները կամ Կարմիր խաչի ավտոմեքենան թիրախ են դարձել», - նշել է Զառա Ամատունին։
Նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես է եկել նաեւԿարմիր խաչի Բաքվի ներկայացուցչության հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) has dismissed reports of the Azerbaijani media that the organization's employees were allegedly subjected to shelling by Nagorno-Karabakh.
Red Cross dismisses Azerbaijani media reports
STEPANAKERT, MAY 5,  ARTSAKHPRESS: Responding to the request of the correspondent of  NEWS.am to comment on media reports, representative of the ICRC Yerevan Office Zara Amatuni said, that in relation to the Nagorno-Karabakh conflict, the ICRC implements various humanitarian projects in the region to support civilian population living close to the Line of Contact and international border between Azerbaijan and Armenia.
“We regularly visit these communities and work with them on all the sides. One of the ICRC projects implemented jointly with the local authorities is the rehabilitation of a borehole in Ahmadaghali village of Aghdam. In response to the news circulated in media, we confirm that our staff was there on May 4; however, there is no element to state that either ICRC staff, or the ICRC vehicle were targeted,”   Zara Amatuni noted.