Կարմիր խաչում հերքել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումները
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում հերքել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումներն այն մասին, որ աշխատակիցներն իբր թե գնդակոծության են ենթարկվել Լեռնային Ղարաբաղի կողմից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Պատասխանելով թղթակցի խնդրանքին՝ մեկնաբանել լրատվամիջոցների հրապարակումները, Կարմիր խաչի Երեւանի պատվիրակության կոմունիկացիոն ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ կապված՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տարածաշրջանում տարբեր մարդասիրական ծրագրեր է իրականացնում՝ շփման գծի մերձակայքում եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի պետական սահմանին մոտ ապրող ազգաբնակչությանն աջակցելու նպատակով։  «Մենք մշտապես այցելում ենք այդ համայնքները եւ նրանց հետ աշխատում բոլոր ասպեկտներով։ Կարմիր խաչի նախագծերից մեկը, որն իրականացվում է տեղի իշխանությունների հետ համատեղ, Աղդամի Ահմադագհալի գյուղում արտեզյան ջրհորի վերականգնումն է։ Ի պատասխան լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկության՝ մենք հաստաում ենք, որ մեր աշխատակիցները մայիսի 4-ին այնտեղ են եղել, ոչ մի տարր չկա, որը կապացուցի, որ Կարմիր խաչի աշխատակիցները կամ Կարմիր խաչի ավտոմեքենան թիրախ են դարձել», - նշել է Զառա Ամատունին։
Նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես է եկել նաեւԿարմիր խաչի Բաքվի ներկայացուցչության հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։

В МККК опровергли публикации в азербайджанских СМИ
В МККК опровергли публикации в азербайджанских СМИ о том, что сотрудники организации якобы подверглись обстрелу со стороны Нагорного Карабаха .
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая АРЦАХПРЕСС - Отвечая на просьбу корреспондента Новости Армении – NEWS.am прокомментировать публикации в СМИ, руководитель коммуникационных программ ереванской делегации МККК Зара Аматуни отметила, что в связи с конфликтом в Нагорном Карабахе, Международный комитет Красного Креста (МККК) осуществляет различные гуманитарные проекты в регионе, чтобы поддержать гражданское население, проживающее вблизи от линии соприкосновения и международной границы между Азербайджаном и Арменией. «Мы регулярно посещаем эти общины и работаем с ними по всем аспектах. Один из проектов МККК, осуществляемый совместно с местными властями - восстановление артезианского колодца в деревне Ахмадагхали в Агдаме. В ответ на информацию, распространенную в СМИ, мы подтверждаем, что наши сотрудники были там 4 мая; однако, нет никаких элементов, указывающих  на то, что сотрудники МККК или автомобиль МККК стали мишенью», - отметила Зара Аматуни.
С аналогичным заявлением выступила также лава отдела по связям с общественностью Бакинского представительства МККК Илаха Гусейнова.