Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել «Հատանցում» վավերագրական ֆիլմի առաջնախաղը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմը պատմում է հայկական հսկայական լանդշաֆտների, հին եկեղեցիների, լեռների, քարայրերի, վանքերի, արդյունաբերական գործարանների, գյուղերի ու համայնքների մասին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՄՆ-ում բնակվող ֆիլմի ռեժիսոր Էմիլի Մկրտիչյանն ասել է, որ ֆիլմը նկարահանվել է 2 տարի առաջ:
«Ֆիլմը պատմում է Հայաստանի մասին: 5 ամիս ճամփորդելով Հայաստանի տարբեր վայրերում՝ զրուցել ենք տարբեր մարդկանց հետ, նկարահանել ենք այն ամենը, ինչ գեղեցիկ էր: Ֆիլմում Հայաստանի անցյալն է, ներկան և լուսավոր ապագան: Արդյունքում ստացանք Հայաստանի մասին պատմող գեղեցիկ ֆիլմ, և մենք, այն ներկայացնելով արտերկրում, փորձում ենք այնտեղ ապրողներին հաղորդակից դարձնել Հայաստանի հետ»,-ասել է Է. Մկրտչյանը` հավելելով, որ ֆիլմի մյուս ռեժիսորն ամերիկահայ Ալեքս Իգիթբաթյանն է:
Խոսելով նոր ծրագրերի մասին՝ Է. Մկրտչյանն ասել է, որ ինքը և Ալեքսն այժմ աշխատում են նոր ֆիլմի վրա: «Ֆիլմը նկարահանվում է Արցախում, որտեղ կներկայացվեն կին սակրավորները: Մենք այս ֆիլմով նաև Արցախի չքնաղ բնությունը կբացահայտենք և այն կտարածենք ամբողջ աշխարհով մեկ, որպեսզի մարդիկ իմանան ու ճանաչեն դրախտավայր Արցախը»,- ասել է ռեժիսորը:

“Traversed” documentary film premiered in Stepanakert
STEPANAKERT, MAY 8,  ARTSAKHPRESS: The film depicts Armenia through the stories of its vast primordial landscapes, ancient churches, rural villages, fields cultivated by families and small communities, industrial factories and its cities.
Film director Emily Mkrtichian who lives in USA said in an interview with “Artsakhpress” that the film was shot 2 years ago.
"The film tells about Armenia. Traveling for 5 months in different places of Armenia we talked with different people and shot everything that was beautiful.  The film tells about Armenia's past, present and future. As a result, we received a beautiful film telling about Armenia,” she said, adding another film director is Alex Igidbashian.
Speaking about new programs, Mkrtichian said that he and Alex are now working on a new film. "The film is being shot in Artsakh, where the woman sappers will be presented.  With this film we will also present the marvelous nature of Artsakh and spread it all over the world, so that people will know and recognize this heavenly place, "said the director.