Ռուսաստանը դատապարտում է շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նախօրեին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության շփման գծում ադրբեջանական կողմից ռազմական օբյեկտի հրթիռակոծմանը և դատապարտել է հրադադարի ռեժիմի խախտումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Ռուսաստանը՝ որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ դատապարտում է հրադադարի ռեժիմի խախտումը և կողմերին կոչ է անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակամարտության գոտում հետագա էսկալացիայի կանխարգելման համար», - ասել է Զախարովան, հայտնում է panorama.am-ը:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ռուսական կողմը տեղյակ է, թե ով է խախտել հրադադարի ռեժիմը և մասնավորապես՝ ասել է. «Իսկապես, տարբեր աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ մայիսի 15-ին ադրբեջանական կողմից գնդակոծվել է շփման գծի հակառակ կողմում տեղակայված ռազմական օբյեկտը: Համապատասխան կերպով արձագանքել է նաև մյուս կողմը», - հայտարարել է Զախարովան:
Մարիա Զախարովան նաև հայտնել է, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների ֆորմատով հանդիպում դեռ չի սպասվում:

Мария Захарова: Москва осуждает нарушение режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта
Россия как посредник в урегулировании нагорно-карабахского конфликта осуждает нарушение режима прекращения огня и призывает стороны предпринять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности в зоне конфликта, заявила в ходе брифинга 18 мая официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 мая АРЦАХПРЕСС - «Действительно, согласно информации из различных источников, 15 мая с азербайджанской стороны был обстрелян военный объект, находящийся по ту сторону линии соприкосновения. Соответственно отреагировала другая сторона. Данные о характере объекта, степени его повреждения, а также о наличии жертв среди личного состава противоречивы. Я еще раз высказала российскую принципиальную позицию на этот счет», – приводятся слова Захаровой на официальном сайте МИД РФ.
Что же касается состоявшейся 28 апреля в Москве трехсторонней встречи глав МИД Армении, России и Азербайджана продолжения контактов, Захарова отметила: «Пока мне анонсировать нечего. Если такие контакты будут запланированы, мы Вас о них проинформируем».