ԱՊՀ-ի ՀՕՊ-ի համակարգի ուժերն անհրաժեշտության դեպքում կարող են ավելացվել
Անկախ պետությունների համագործակցության հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգի ուժերի ու միջոցների կազմը բավարար Է, բայց անհրաժեշտության դեպքում կարող Է ավելացվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այդ մասին, հայտարարել Է ԱՊՀ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդին առընթեր ՀՕՊ-ի համակարգող կոմիտեի նախագահ, Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի գլխավոր հրամանատար Վիկտոր Բոնդարեւը:
ՀՕՊ-ի միացյալ համակարգը մնում Է ԱՊՀ-ի առաջին եւ իրապես գոյություն ունեցող միակ պաշտպանական համակարգը:
«Ուժերի եւ միջոցների առկա կազմը բավարար Է ՀՕՊ-ի առաջադրանքները հաջողությամբ կատարելու համար, բայց անհրաժեշտության դեպքում այն կարող Է ավելացվել»,-ասել Է Բոնդարեւը «Կրասնայա զվեզդա» թերթին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է մայիսի 22-ին:
Գեներալը ճշտել Է, որ «այսօրվա դրությամբ ԱՊՀ-ի ՀՕՊ-ի պաշտպանական համակարգի ուժերի ու միջոցների կազմի մեջ մտնում են 19 ավիացիոն զորամասեր, զենիթահրթիռային զորքերի 38, ռադիոտեխնիկական զորքերի 15 զորամասեր, ՀՕՊ-ի ինը բրիգադ, ռադիոԷլեկտրոնային պայքարի զորքերի երեք զորամաս:
ԱՊՀ-ի ՀՕՊ-ի միացյալ համակարգն ստեղծվել Է համագործակցության տասը երկրների համաձայնագրի հիման վրա, որը 1995 թվականին ստորագրվել Է Ալմաթիում: Այժմ համակարգի կազմի մեջ մտնում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը եւ  Ուզբեկստանը: 1995 թվականից անցկացվում են ԱՊՀ-ի ՀՕՊ-ի միացյալ համակարգի ուժերի «Մարտական համագործակցություն» համատեղ վարժանքները, ինչպես նաեւ հրամանատարաշտաբային վարժանքներ՝ միացյալ համակարգի ուժերի կառավարման մարմինների եւ հակաօդային պաշտպանության հերթապահների մասնակցությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Силы системы ПВО СНГ могут быть увеличены при необходимости
Состав сил и средств объединенной системы противовоздушной обороны Содружества независимых государств достаточен, но при необходимости может быть увеличен, заявил председатель координационного комитета по ПВО при совете министров обороны СНГ, главком Воздушно-космическими силами России Виктор Бондарев.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 мая АРЦАХПРЕСС - Объединенная система ПВО остается первой и единственной реально существующей оборонительной системой СНГ, сообщает РИА Новости.
"Имеющийся состав сил и средств является достаточным для успешного выполнения задач по ПВО, но при необходимости он может быть увеличен", — сказал Бондарев в интервью газете "Красная звезда", опубликованном в понедельник. Генерал уточнил, что "на сегодняшний день в состав сил и средств ОС ПВО СНГ входят 19 авиационных частей, 38 частей зенитных ракетных войск, 15 частей радиотехнических войск, девять бригад ПВО, три части войск радиоэлектронной борьбы.
Объединенная система ПВО СНГ была создана на основе соглашения десяти стран содружества, подписанного 10 февраля 1995 года в Алма-Ате. Сейчас в состав системы входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия, Таджикистан и Узбекистан. С 1995 года проводятся совместные учения сил объединенной системы ПВО СНГ "Боевое содружество", а также командно-штабные тренировки с органами управления и дежурными по противовоздушной обороне силами объединенной системы.