Ադրբեջանն անկանխատեսելի եւ արկածախնդիր հակառակորդ է. ՊՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Մայիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջին անգամ հասցեական հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետ:
«Քաղաքական տեսանկյունից դա շատ կարեւոր է: Կարծում եմ՝ նման հայտարարություններ, որոնք մեր հարեւանին կոչ են անում զերծ մնալ նման գործողություններից, դեռ շատ կլինեն»,- նշեց Այվազյանը:
Ինչ վերաբերում է հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներին, նա նշեց, որ դեպքերի մեծ մասի պարագայում դրանք պայմանավորված են անտրամաբանական պատճառներով՝ ուղղված շփման գծում իրադրության սրմանը:
«Շփման գծի տարբեր հատվածներում կան հրամանատարներ, որոնք ռազմական տեսանկյունից անտրամաբանական գործողություններ են կատարում: Իհարկե՝ այդ խախտումները որեւէ ռազմական խնդիր չեն լուծում: Դրանք ընդամենն ուղղված են լարված իրադրության պահպանմանը, հայ հասարակության վրա հոգենական ճնշում գործադրելուն եւ խնդրին միջազգային հանրության ուշադրությունը գրավելուն: Այդպիսին է մեր հարեւանի քաղաքականությունը»,- հավելեց Լեւոն Այվազյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտել են ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները եւ կողմերին կոչ են արել անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ հակամարտության գոտում իրադրության հետագա սրումը կանխելու համար: «Բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից հավաքված տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանը մայիսի 15-ին շփման գծում հրթիռ է արձակել՝ ոչնչացնելով ռազմական տեխնիկա։ Մայիսի 16-ի երեկոյան եւ հաջորդ օրը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով։ Երկու կողմերի նման գործողությունները հրադադարի ռեժիմի զգալի խախտում եւ տագնապի առիթ են»,- ասված է եռանախագահների հայտարարությունում:

Минобороны Армении: Азербайджан – непредсказуемый и авантюрный противник
Азербайджан во главе со своим военно-политическим руководством – непредсказуемый, авантюрный противник.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом на встрече с журналистами 23 мая заявил начальник Управления оборонной политики Министерства обороны Армении Левон Айвазян.
Он напомнил, что впервые Минская группа ОБСЕ  выступила с адресным заявлением в связи с нарушением режима прекращения огня на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта. «Это очень важно с политической точки зрения. Я думаю, таких заявлений, призывающих нашего соседа воздержаться от подобных действий, будет еще много», - отметил Айвазян.
Что касается периодических нарушений режима перемирия с азербайджанской стороны, он заметил: в большинстве случаев эти нарушения обусловлены просто нелогичными причинами, нацеленными на обострение ситуации на линии соприкосновения. «На разных участках линии соприкосновения есть командующие, которые совершают нелогичные с военной точки зрения действия. Конечно, эти нарушения не решают никакой военной задачи. Они всего лишь нацелены на сохранение напряженной ситуации, оказание психологического давления на армянское общество и привлечение внимания международного сообщества к проблеме. Такова политика нашего соседа», - добавил Левон Айвазян.
Напомним, что 18 мая сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, в котором, в частности, подчеркивается: «Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету, которая пересекла линию соприкосновения в зоне карабахского конфликта, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и до 17 мая армянские вооруженные силы вели ответный огонь с минометов  различного калибра. Действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу».