Սիցիլիայում մեկնարկում Է G7-ի ղեկավարների գագաթնաժողովը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս տարի այն անցկացվում Է 43-րդ անգամ: Աշխարհի յոթ առավել զարգացած արդյունաբերական երկրների խումբը նախագահող Իտալիան գագաթնաժողովի անցկացման վայր Է ընտրել Տաորմինա ոչ մեծ քաղաքը, որը գտնվում Է Սիցիլիա կղզու արեւելյան մասում:
Ինչպես սպասվում Է, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ճապոնիայի ղեկավարները կքննարկեն արդի առավել սուր խնդիրները: Յոթ քաղաքական գործիչներից չորսի համար հանդիպումը առաջինը կլինի G7-ի ձեւաչափով: Խոսքը վերաբերում Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին եւ Իտալիայի վարչապետ Պաոլո Ջենտիլոնիին: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն գագաթնաժողովին կմասնակցի երկրորդ անգամ, Ճապոնիայի նրա պաշտոնակից Սինձո Աբեն՝ վեցերորդ, իսկ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի համար դա թվով տասներկուերորդ գագաթնաժողովն Է:
Քաղաքական գործիչները դիսկուսիոն նստաշրջանների, աշխատանքային ընթրիքներ, ճաշկերույթների եւ երկկողմ հանդիպումների ձեւաչափով կքննարկեն ավանդական թեմաներ, մասնավորապես, միգրացիայի խնդիրները, անվտանգության ու կայունության ապահովումը, կլիմայական փոփոխություններին հակազդելը, Աֆրիկայի զարգացող երկրներին օգնություն ցուցաբերելը, ինչպես նաեւ ազատ առեւտուրը: Սպասվում Է, որ գագաթնաժողովի ուշադրության կենտրոնում կլինեն նաեւ ահաբեկչության ու ծայրահեղականության դեմ պայքարի հարցերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидеры G7 обсудят на Сицилии терроризм, миграцию, торговлю и присмотрятся к новичкам
Лидеры Группы семи соберутся на ежегодный саммит. В этом году он проводится в 43-й раз, а местом для его организации Италия, председательствующая в объединении семи наиболее индустриально развитых стран планеты, выбрала городок Таормина, расположенный в восточной части острова Сицилия, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая АРЦАХПРЕСС - На берегу Ионического моря в условиях жесточайших мер безопасности лидеры Великобритании, Германии, Италии, Канады, США, Франции и Японии обсудят наиболее острые проблемы сегодняшнего дня.
Им также предстоит присмотреться друг к другу - из семи политиков, которые соберутся за столом, для четверых встреча в формате G7 будет первой. Это президенты США Дональд Трамп, французский лидер Эмманюэль Макрон, британский премьер Тереза Мэй и премьер-министр Италии Паоло Джентилони. Премьер-министр Канады Джастин Трюдо примет участие в саммите во второй раз, его японский коллега Синдзо Абэ - в шестой, а для канцлера ФРГ Ангелы Меркель это двенадцатый по счету саммит.
Как ожидается, политики обсудят в формате дискуссионных сессий, рабочих ужинов, обедов и двусторонних встреч, традиционные темы, в частности, проблемы миграции, обеспечение безопасности и стабильности, противодействие климатическим изменениям, помощь развивающимся странам Африки, а также свободную торговлю.