Լևոն Մնացականյան. Սահմանին իրավիճակը գնահատվում է կայուն լարված
Արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը գնահատվում է կայուն լարված, դեռևս չեն դիտվում զարգացման միտումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Արցախ այցելած լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, հայտնում է panorama.am-ը:
Ըստ նրա՝  նախորդ ամիսների համեմատ կա լարվածության որոշակի նվազում, չնայած ժամանակ առ ժամանակ լարվածության աճ նկատվում է, ինչը երկար չի տևում:
«Եթե համեմատենք  ապրիլյան գործողություններից հետո իրավիճակի հետ, ապա  բոլոր առումներով մի քանի անգամ լարվածությունը նվազել է: Կարելի է ասել, որ դիվերսիոն հետախուզական խմբերի գործողությունները բացառվել են, դրանք արդեն չկան, վերջնակետը եղել են փետրվարյան դեպքերը: Ինչ վերաբերում է տարբեր տրամաչափերի զենքերի կրակոցներին և խախտումներին, դրանք ևս մի քանի անգամ նվազել են: Համեմատած նախորդ տարվա հետ, 2017 թվականին խախտումների քանակը մի քանի անգամ քիչ է»,- ասաց Լևոն Մնացականյանը:
ՊԲ հրամանատարը նաև նշեց, որ հակառակորդի կրակոցները կրել են որակական տարբերություն. «Մեր կողմից տրվել են նպատակային այնպիսի պատասխաններ, որ փորձ չձեռնարկեն հետագայում հարվածներ հասցնել: Աշխատել ենք այնպիսի հարված հասցնել, որ վնասը մի քանի անգամ ավելին է, քան՝ մեզ պատճառվածը»։

Tensions remain stable at the border says Commander of the NKR Defense Army
Tensions at the border Artsakh-Azerbaijani border remain stable, Defense Minister, Commander of the Artsakh Republic Defense Army lieutenant-general Levon Mnatsakanyan told reporters, adding the escalation has decreases to compare with the previous months, despite the occasional flare-up of escalation.
STEPANAKERT, JUNE 5 , ARTSAKHPRESS: “If we compare to the situation after the April actions (April Four-Day War, 2016), tensions were reduced several times. We may state no more cases of subversive infiltrations are recorded that last times occurred in February. The shooting from different calibers weapons and ceasefire violation incidents have also reduced,” Mnatsakanyan said, adding several times less truce violation cases were recorded in 2017 to compare with the previous years, Panorama.am reports.
The Commander of the Artsakh Defense Ministry added the Artsakh forces retaliated with targeted firing to suppress the enemy each time it broke the ceasefire to inflict even damages.