Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում հանդիպել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին
Մոսկվա կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների փոխգործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հետևանքների վերացման ոլորտներում:
Մասնավորապես՝ դիտարկվել է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտակարգ իրավիճակների արձագանքման միացյալ տեղեկատվական-ծրագրային համակարգի գործարկման հարցը, որը ստեղծված է ճգնաժամային իրավիճակներում պետական կառավարման մարմինների միջև տեղեկությունների փոխանակման և համագործակցության երկկողմ կանոնակարգերի հիման վրա:
Քննարկման ժամանակ ընդգծվել է խոշոր արտակարգ իրավիճակների հետևանքների վերացման ընթացքում օգնության հավաքական արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտությունը: Այդ պատճառով կողմերը նպատակահարմար են գտել  ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԻ համակարգող խորհրդի առաջիկա նիստում քննարկել կազմակերպության անդամ երկրների արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգի իրականացման հարցը, որը հաստատվել է 2011թ. դեկտեմբերի 20-ին՝ ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ:
Դրանից բացի՝ հանդիպմանը դիտարկվել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կազմում ընդգրկված ՀՀ ԱԻՆ ուժերի և միջոցների պատրաստման խնդիրները:

Хачатуров и Тоноян обсудили вопросы взаимодействия государств-членов ОДКБ в области ЧС
Необходимо совершенствовать механизмы коллективного реагирования при оказании странами ОДКБ помощи в ликвидации последствий крупных чрезвычайных ситуаций.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом было заявлено на встрече главы МЧС Армении Давида Тонояна и генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова в Москве.
Как сообщили в пресс-службе МЧС Армении, на встрече присутствовал также заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимодействия государств-членов ОДКБ в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций. В частности, был рассмотрен вопрос запуска единой информационно-программной системы государств – членов ОДКБ в сфере реагирования на чрезвычайные ситуации, которая создана на основе двухсторонних регламентов организации взаимодействия и обмена информацией между государственными органами управления в кризисных ситуациях государств – членов ОДКБ.
В ходе обсуждения была подчеркнута необходимость совершенствования механизмов коллективного реагирования при оказании помощи в ходе ликвидации крупномасштабных чрезвычайных ситуаций, в связи с чем признано целесообразным на предстоящем заседании Координационного совета по чрезвычайным ситуациям государств – членов ОДКБ рассмотреть вопрос о ходе реализации Положения о порядке реагирования государств – членов ОДКБ на чрезвычайные ситуации, утвержденного решением Совета коллективной безопасности ОДКБ  20 декабря 2011 года.
Во время встречи были также рассмотрены вопросы подготовки сил и средств МЧС Армении,  входящих в состав КСОР ОДКБ.