ԱՄՆ-ի Սենատը բանաձեւ Է ընդունել դեսպանությունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին
ԱՄՆ-ի Սենատը հունիսի 5-ին ընդունել Է բանաձեւ, որը կոչ Է անում Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը Թել Ավիվից տեղափոխել Երուսաղեմ եւ արաբա-իսրայելական հակամարտությունը կարգավորել «երկու պետություն» սկզբունքի հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաստաթղթի օգտին քվեարկել Է 100 սենատորների մեծ մասը: Փաստաթուղթը հաստատում Է «ամերիկյան վաղեմի երկկուսակցական քաղաքականությունը, ըստ որի Երուսաղեմի մշտական կարգավիճակը մնում Է այն հարցը, որը պետք Է կողմերի միջեւ լուծվի երկու պետությունների գոյակցության վերջնական կարգավիճակի շուրջը բանակցությունների միջոցով»:
Նաեւ այն հաստատում Է 1995 թվականի օրենքի նորման, օրենք, որը նախատեսում Էր ԱՄՆ-ի դեսպանության տեղափոխում Երուսաղեմ:
Հունիսին Սպիտակ տունը հայտնել Է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել Է ԱՄՆ-ի դեսպանությունը Թել Ավիվում թողնել եւս առնվազն կես տարի, թեեւ ավելի վաղ նա հայտարարում Էր ներկայացուցչությունը Երուսաղեմ տեղափոխելու ցանկության մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сенат США принял резолюцию по переносу посольства из Тель­-Авива в Иерусалим
Сенат США в понедельник принял резолюцию, призывающую к переносу посольства США в Израиле из Тель­-Авива в Иерусалим и урегулированию арабо-­ израильского конфликта на основе принципа "двух государств".
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня  АРЦАХПРЕСС - За документ проголосовало большинство из 100 сенаторов.
Документ подтверждает "давнюю американскую двухпартийную политику, что постоянный статус Иерусалима остается вопросом, который должен решаться между сторонами путем переговоров об окончательном статусе в отношении решения о сосуществовании двух государств",сообщает РИА Новости.
Также он подтверждает норму закона от 1995 года, который предусматривал перенос посольства США в Иерусалим.
В июне Белый дом сообщил, что президент Дональд Трамп решил сохранить посольство США в Тель­Авиве еще как минимум на полгода, хотя ранее он заявлял о желании перенести миссию в Иерусалим.