Ստեփանակերտում շարունակվում է Աստվածամոր սուրբ Հովանի Մայր տաճարի կառուցումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ   քաղաքաշինության  նախարարության  մամլո  ծառայության  փոխանցմամբ՝  ֆինանասական միջոցների սղության պատճառով շինարարությունը սկզբնական փուլում դանդաղ է ընթացել: Գլխավոր տաճարի կառուցումը շարունակելու համար տարբեր բարերարներ ու անհատ մարդիկ են ձեռք մեկնել:
Բազմանկյուն եռահարկ եկեղեցու բարձրությունն ավելի քան 40 մետր է, խաչինը` 3, իսկ զանգակատունը` 24 մետր: Տաճարն ունի 6 սյուն, որոնք միմյանց հետ կապած են կամարներով:
Աղբյուրի   հաղորդմամբ՝  30 մետր տրամագծով և 6 մետր բարձրությամբ ինքնատիպ կամարներով նկուղային սրահը ծառայելու է եկեղեցական տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելու համար: Տաճարն ունենալու է երեք մուտք: Ֆինանսական խնդիրներ չառաջանալու դեպքում նախատեսվում է կառուցումն ավարտել այս տարվա վերջին:
Այս պահի դրությամբ կապալառու կազմակերպությունը պատրաստվում է կառուցել գմբեթը: Աշխատանքներն ավարտելուց հետո, նախատեսվում է հարակից տարածքի բարեկարգում:

В Степанакерте продолжается строительство кафедрального собора Святого Покрова Девы Марии
В 2006-ом году в Степанакерте началось строительство кафедрального собора Святого Покрова Девы Марии.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня  АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе министерства градостроительства Республики Арцах , на начальном этапе из-за нехватки финансовых ресурсов строительство продвигалось медленно. Руку помощи в деле сооружения храма протянули  благотворители и частные лица.
Церковь многоугольная,  ее высота   –  более 40 метров, высота креста – 3 м, а башни-колокольни – 24 метра. Храм имеет 6 колонн, которые связаны друг с другом арками.
По словам источника, 30-метровый подвальный зал диаметром 6 метров с оригинальными  арками будет служить местом для проведения различных церковных  мероприятий. Храм будет иметь три входа.
Если не возникнет финансовых проблем, то строительство собора завершится уже к концу этого года.
На данный момент фирма-подрядчик готовится возводить купол собора. После завершения строительных работ планируется  благоустройство примыкающей к храму территории.