Սաուդյան Արաբիան 10 պայման Է առաջադրել Քաթարի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար. Sky News Arabia
Սաուդյան Արաբիան 10 պայման Է առաջադրել Քաթարին, որոնք Էմիրությունը պետք Է կատարի առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում Էր Ռիադի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին,  հայտնել Է Sky News Arabia հեռուստաալիքը՝ հղում անելով սեփական դիվանագիտական աղբյուրների:
Ըստ առկա տեղեկատվության՝ Սաուդյան Արաբիան այդ պայմանները փոխանցել Է Քուվեյթի Էմիրին, որը հունիսի 6-ին թագավորությա ղեկավարության հետ հանդիպում Է ունեցել Ջիդդա քաղաքում:
Դոհային առաջադրված պարտադիր պայմանների թվում են՝ Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը, Քաթարից «Մուսուլման եղբայրներ» եւ ՀԱՄԱՍ իսլամիստական խմբավորումների բոլոր անդամների արտաքսումը, ինչպես նաեւ Քաթարի բանկերում նրանց հաշիվների սառեցումը: Բացի այդ, Սաուդյան Արաբիան պնդում Է Al Jazeera քաթարյան լրատվական հեռուստաալիքի քաղաքականության անհապաղ փոփոխումը եւ նրա ղեկավարութան փոխարինումը: Հունիսի 5-ին Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Լիբիայի արեւելյան մասի, Եմենի իշխանությունները, ինչպես նաեւ Մալդիվները եւ Մավրիկիոսը հայտարարել են Քաթարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման մասին՝ Դոհային մեղադրելով ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու եւ Մերձավոր Արեւելքի իրադրությունն ապակայունացնելու մեջ: Հունիսի 6-ին նրանց միացել Է Մավրիտանիայի Իսլամական Հանրապետությունը: Մի քանի երկրներ հայտարարել են մի շարք միջոցներ ձեռնարկելու մասին, ներառյալ ծովային եւ օդային հաղարդակցության դադարեցումը, բանկային գործառնութունների կասեցումը, Քաթարի դիվանագետների ու հպատակների արտաքսումը:
Քաթարի իշխանությունները այդ գործողությունները որակել են չարդարացած, իսկ իր հասցեին արված մեղադրանքները՝ անհիմն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Sky: Саудовская Аравия выдвинула 10 условий для нормализации отношений с Катаром
Саудовская Аравия выдвинула 10 условий Катару, которые эмират должен выполнить в течение ближайших 24 часов, для нормализации отношений с Эр­ Риядом.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил телеканал Sky News Arabia со ссылкой на собственные дипломатические источники.
По имеющейся информации, эти условия были переданы саудовской стороной эмиру Кувейта, который во вторник встречался с руководством королевства в городе Джидда. Среди обязательных условий, выдвинутых перед Дохой, разрыв дипломатических отношений с Ираном, выдворение из Катара всех членов исламистских группировок "Братья­мусульмане" (запрещена в РФ) и ХАМАС, а также замораживание их счетов в катарских банках. Кроме того, Саудовская Аравия настаивает на немедленном изменении редакционной политики катарского информационного телеканала Al Jazeera и смене его руководства.
В понедельник Бахрейн, ОАЭ, Саудовская Аравия, Египет, Йемен, временное правительство Ливии, Мальдивская Республика и Республика Маврикий объявили о разрыве дипломатических отношений с Катаром из­за поддержки эмиратом терроризма и экстремистской идеологии. Во вторник к ним присоединилась Мавритания. Некоторые другие страны сообщили о принятии мер, в том числе прекращении морского и авиасообщения, остановке банковских операций, высылке дипломатов и подданных Катара.
Катарские власти считают эти действия неоправданными, а обвинения в свой адрес они сочли беспочвенными.