Զախարովա. Համանախագահները կայցելեն Հայաստան, Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է armeniasputnik.am-ը։
Հայաստան այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պատրաստվում են հստակեցնել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա ավելացրել է, որ հունիսի 10-ին համանախագահների Հայաստան այցի ընթացքում նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ակտուալ հարցերի քննարկում:
«Հայաստանում համանախագահները հանդիպում կունենան երկրի նախագահի, արտգործնախարարի և պաշտպանության նախարարի հետ: Նրանք մտադիր են հստակեցնել հակամարտության գոտում իրավիճակը։ Նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ակտուալ հարցերի քննարկում, այդ թվում՝ հաշվի առնելով ապրիլի վերջին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը»,- ասել է Զախարովան: Զախարովան հավելել է նաև, որ նախատեսվում է համանախագահների այցը Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ մեկ շաբաթ անց՝ Բաքու: Տարածաշրջան այցի արդյունքներով հրապարակվելու է համապատասխան հայտարարություն:

Мария Захарова: В ходе визита в регион сопредседатели Минской группы ОБСЕ намерены уточнить ситуацию в зоне карабахского конфликта
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в соответствии с ранее достигнутой договоренностью 10 июня посетят Армению.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила сегодня на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. Брифинг транслировался в прямом эфире RT.
По ее словам, в рамках визита посредники проведут встречи с президентом Армении, главой МИД и министром обороны Армении.
«Они намерены уточнить ситуацию в зоне конфликта, планируется обсуждение актуальных вопросов нагорно-карабахского урегулирования, в том числе с учетом состоявшейся в Москве в конце апреля встречи министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана», – сказала Захарова.
Как указала представитель МИД РФ, предполагается также поездка сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Нагорный Карабах, Россию будет представлять посол по особым поручениям и сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов.
«Неделю спустя тройка должна вылететь в Баку, а по итогам визита в регион, согласно  сложившейся практике, на сайте ОБСЕ будет опубликовано соответствующее заявление», – сказала Захарова.