Զախարովա. Համանախագահները կայցելեն Հայաստան, Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է armeniasputnik.am-ը։
Հայաստան այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պատրաստվում են հստակեցնել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա ավելացրել է, որ հունիսի 10-ին համանախագահների Հայաստան այցի ընթացքում նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ակտուալ հարցերի քննարկում:
«Հայաստանում համանախագահները հանդիպում կունենան երկրի նախագահի, արտգործնախարարի և պաշտպանության նախարարի հետ: Նրանք մտադիր են հստակեցնել հակամարտության գոտում իրավիճակը։ Նախատեսվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ակտուալ հարցերի քննարկում, այդ թվում՝ հաշվի առնելով ապրիլի վերջին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը»,- ասել է Զախարովան: Զախարովան հավելել է նաև, որ նախատեսվում է համանախագահների այցը Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ մեկ շաբաթ անց՝ Բաքու: Տարածաշրջան այցի արդյունքներով հրապարակվելու է համապատասխան հայտարարություն:

OSCE Minsk Group Co-Chairs Ambassadors Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France) and Richard Hoagland (USA) plan to clarify the situation in the Karabakh conflict zone during their June 10 visit to Armenia, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova told reporters.
OSCE MG Co-Chairs to clarify situation in conflict zone during upcoming regional visit
STEPANAKERT, JUNE 8 , ARTSAKHPRESS: She said according to the earlier reached agreement the Co-Chairs in Armenia will meet with President Serzh Sargsyan, Foreign Minister Edward Nalbandian and Defense Minister Vigen Sargsyan.
Within the frames of the visit relevant issues relating to Nagorno Karabakh conflict settlement will be discussed. The Co-Chairs will also visit Nagorno Karabakh.
Zakharova informed that the Co-Chairs will visit Baku a week later. Based on the visit results respective statement will be released at the OSCE website.