Մակրոնի կողմնակիցները համոզիչ հաղթանակ են տարել Ֆրանսիայի ԱԺ ընտրություններում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Առա՛ջ, հանրապետություն» շարժման թեկնածուներն Ազգային ժողովի պատգամավորների ընտրությունների արդյունքում ստացել են խորհրդարանի ստորին պալատում 577 տեղերից 308-ը, ևս 42 մանդատ ստացել են դաշնակից MoDem («Դեմոկրատական շարժում») կուսակցության ներկայացուցիչները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին են վկայում երկրի ՆԳՆ վերջնական տվյալները՝ փոխանցում է RIA Novosti-ն։
Այսպիսով՝ Մակրոնի շարժումը կվերահսկի Ազգային ժողովում ձայների բացարձակ մեծամասնությունը։
Աջ կենտրոնամետ «Հանրապետականներ» կուսակցությունը ստացել է 113 պատգամավորական մանդատ, Սոցիալիստական կուսակցությունը՝ 29, աջ կենտրոնամետ «Դեմոկրատների և անկախների միությունը»՝ 18, Ժան-Լյուկ Մելանշոնի «Աննվաճ Ֆրանսիան»՝ 17, Ֆրանսիայի Կոմունիստական կուսակցությունը՝ 10, Մարին Լե Պենի «Ազգային ճակատը»՝ 8 մանդատ։

Партия Макрона одержала победу на выборах во Франции
Партия президента Франции Эммануэля Макрона «Вперед, республика!» одержала победу на выборах депутатов Национального собрания, передает Lenta со ссылкой на сайт МВД страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня  АРЦАХПРЕСС - Представители партии получили 308 из 577 мест в нижней палате французского парламента, а еще 42 мандата достанутся членам союзной им партии MoDem («Демократическое движение»).
Таким образом, «Вперед, республика!» будет контролировать абсолютное большинство голосов в Нацсобрании.
Партия «Республиканцы» получила 113 депутатских мандатов, Социалистическая партия — 29, «Союз демократов и независимых» - 18, «Непокорившаяся Франция» Жан-Люка Меланшона — 17, Коммунистическая партия Франции — 10, «Национальный фронт» Марин Ле Пен — 8.