ԱՄՆ-ն Սիրիայում իր գործողությունները պետք է համաձայնեցնի Դամասկոսի հետ. Լավրով
Բոլոր քայլերն անհրաժեշտ է համաձայնեցնել Դամասկոսի հետ։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով Սիրիայի հարավում ԱՄՆ-ի ներկայությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ինչ վերաբերում է Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին, անկասկած, անհրաժեշտ է հարգել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ ինչպես դա նախատեսված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձեւով եւ ՄԱԿ-ի այլ փաստաթղթերով»,- ասել է նախարարը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին։ Վերջինը խնդրել էր մեկնաբանել տեղեկությունը, համաձայն որի՝ ԱՄՆ-ն վերահսկողության տակ է վերցրել Սիրիայի հարավայի սահմանապահ կետը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ուստի Սիրիայում ցանկացած գործողություն, որի մասնակիցները շատ են՝ ներառյալ ռազմական գործողությունները լուսաբանողները, պետք է համաձայնեցվեն Դամասկոսի հետ։ Մենք, Թուրքիան եւ Իրանն Աստանայի գործընթացի առաջխաղացման պարագայում հենց այդպես ենք վարվում։ Մեր բոլոր նախաձեռնությունները, առաջարկությունները համաձայնեցնում ենք Սիրիայի կառավարության դիրքորոշման հետ»,- հավելել է Լավրովը։

Лавров: США должны согласовывать свои действия в Сирии с Дамаском
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, комментируя присутствие США на юге Сирии, передает РИА Новости.
«Что касается происходящего на земле в Сирийской арабской республике, безусловно, мы исходим из того, что необходимо в полной мере уважать суверенитет и территориальную целостность Сирии, как это предусмотрено в резолюции СБ 2254 и в других документах ООН», — сказал министр, отвечая на просьбу журналиста прокомментировать информацию о том, что накануне США взяли под контроль пограничный пункт на юге Сирии.
«Поэтому любые действия на земле, а там много участников, в том числе участников, которые осуществляют военные действия, должны согласовываться с Дамском. Именно так поступаем мы вместе с Турцией и с Ираном, когда мы продвигаем астанинский процесс, — все свои инициативы, предложения мы согласовываем с позицией сирийского правительства», — добавил Лавров.