Հայկական կողմի պատասխան գործողությունները երկար սպասեցնել չեն տա. Քաղաքագետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19  հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ զրույցում, մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում իրականացվող քաղաքականությունը, նշել է քաղաքագետ, ապրիլյան մարտական գործողությունների մասնակից Ժորա Աֆրիկյանը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանն ինտենիսիվ զորավարժություններ է իրականացնում հրապարակայնորեն ի ցույց դնելով իր մտադրությունը՝ հարմար պահի վերսկսել ռազմական գործողությունները:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է ջանքեր ուղղեն իրավիճակի կայունության համար, հակառակ դեպքում իրավիճակը կտրուկ կսրվի»,- նշել է  Ժ. Աֆրիկյանը:
Քաղաքագետի համոզմամբ, հայկական կողմերի դիրքորոշումն ստեղծված իրավիճակում պետք է լինի առավել կոշտ, հակառակ դեպքում Ադրբեջանը նոր սադրանքներ կհրահրի:
«Արցախում արդեն հայտարարել են, որ ադրբեջանական սադրանքներն անպատասխան չեն մնա: Նախորդող ժամանակահատվածում ականատես ենք եղել Արցախի զինուժի կողմից կոշտ միջոցների ձեռնարկման: Չեմ կարծում, թե հայկական կողմի գործողություններն իրենց սպասեցնել կտան»,- հավելել  է  Ժ. Աֆրիկյանը:

Ответ армянской стороны не заставит себя долго ждать, – политолог
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Aрцахпресс» заявил политолог, участник апрельских боевых действий Жора Африкян, комментируя политику официального Баку последнего периода.
По его словам, Азербайджан проводит интенсивные учения,  публично демонстрируя  свое намерение в удобный момент возобновить  военные действия.
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны направить усилия на стабилизацию ситуации, в противном случае она резко ухудшится», – сказал Ж.Африкян.
По убеждению аналитика, позиция армянской стороны в сложившейся ситуации должна быть максимально жесткой, иначе Азербайджан пойдет на  новые провокации.
«В Арцахе уже заявили, что азербайджанские провокации не останутся без ответа. В предыдущий период мы уже  становились  свидетелями  суровых мер, предпринятых арцахскими вооруженными силами. Не думаю, что ответные действия армянской стороны заставят себя долго ждать», – добавил Ж.Aфрикян.