Ցեղասպանության հարցերով փորձագետները քննադատել են ավստրալիական SBS-ը
Ցեղասպանության հարցերով զբաղվող գիտնականների միջազգային ասոցացիան բաց նամակ է ուղարկել Ավստրալիայի հատուկ ռադիոհեռարձակման կորպորացիայի՝ SBS-ի ղեկավար Մայքլ Էբեյդային, քննադատելով նրան Հայոց ցեղասպանության սխալ բնութագրի համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը։
Սենատում 2017-ի մայիսի լսումների ընթացքում Էբեյդան քննադատել է Հայոց ցեղասպանության լուսաբանման հարցում խմբագրական քաղաքականությունը։ Մասնավորապես սենատոր Սկոտ Լուդլամը խնդրել է նրան մեկնաբանել այն հրապարակումը, որում նշվում է, որ SBS-ը այս հարցի շուրջ հատուկ քաղաքականություն ունի՝ լրագրողներին չի թույլատրվում օգտագործել ցեղասպանություն բառը, դրա մասին պետք է խոսել որպես հայերի զանգվածային սպանություն, որը ՛շատերը ցեղասպանություն են համարում, բայց Թուրքիան ժխտում է դա։
Դրան ի պատասխան՝ SBS-ի ղեկավարը նշել է, որ դրանով իսկ իրենք ուզւոմ են հանդիսատեսին ցույց տալ, որ այս հարցի շուրջ պատմաբանների միջեւ կան տարաձայնություններ։
«Հայոց ցեղասպանության ժխտումը պատմության մաս չէ, դա գաղափարախոսություն է ։Մենք հիասթափված ենք, որ SBS-ի նման հարգարժան կազմակերպություն այդ ուղին է ընտրել»,- ասվում է նամակում։
Նամակի հետ միասին գիտնականները հարցում են ուղարկել Հայոց ցեղասպանության հարցում կազմակերպության պաշտոնական քաղաքականության փոփոխության մասին։ «Մենք նաեւ շնորհակալություն ենք հայտնում սենատոր Լուդլամին ցեղասպանության ճանաչման համար»,- ասվում է նամակում։

Эксперты по проблеме геноцида раскритиковали австралийскую SBS
Международная ассоциация ученых, занимающихся проблемой геноцида, направила открытое письмо главе Специальной радиовещательной корпорации Австралии (SBS) Майклу Эбейду, раскритиковав его за ошибочную характеристику Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
В ходе слушаний в Сенате в мае 2017 года, Эбейда раскритиковали за редакторскую политику в отношении освещения Геноцида армян. В частности, сенатор Скот Лудлам попросил его пролить свет на публикацию, в которой отмечается, что у SBS особая политика по этому вопросу: журналистам не разрешено использовать слово геноцид,  говорить о нем как о массовом убийстве армян, которые многие считают геноцидом, но Турция отрицает это.
В ответ на это глава SBS отметил, что тем самым они хотят показать зрителям, что по этому вопросу существуют разногласия между историками.
«Отрицание Геноцида армян не является частью истории, это идеология. Мы разочарованы, что подобная уважаемая организация как SBS, выбрала этот путь»,- говорится в письме.
Вместе с письмом ученые направили запрос об изменении официальной политики организации по Геноциду армян, чтобы «развеять утверждения SBS и попросить вас пересмотреть свою политику». «Мы также благодарим сенатора Лудлама за его признание геноцида»,- говорится в письме.