Ստրասբուրգում մեկնարկում է ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը
Հունիսի 26-ին Ստրասբուրգում մեկնարկելու է Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մինչեւ հունիսի 30-ը նախանշված նստաշրջանի քննարկման հիմնական թեմաներն են լինելու Եվրոպան եւ միգրանտները:
Ներկայացվելու է չորս զեկույց. միգրացիոն ճգնաժամին մարդասիրական եւ քաղաքական պատասխանը, փախստականների տարանցմանը Եվրոպայի պատասխանից հետո մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրության համար հետեւանքները, միգրացիոն՝ որպես Եվրոպայի զարգացման հնարավորություն, կրիտիկական ճնշման ժամանակաշրջանում փախստականների ինտեգրումը:
Քննարկվելու են նաեւ ԵԽԽՎ-ում հաշվետվողականության սկզբունքին հետեւելուն, քաղաքական կոռուպցիայի դեմ պայքարում արդարության խրախուսմանը եւ կոռուպցիայի խորհրդարանական վերահսկողությանը նվիրված հարցեր: Նախատեսվում են նաեւ քննարկումներ՝ նվիրված Բելառուսի իրադրությանը եւ անկախ լրագրողների ու լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումներին:

В Страсбурге стартует летняя сессия ПАСЕ
В Страсбурге сегодня открывается летняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Основными темами обсуждений в ходе сессии, которая продлится до 30 июня, станут Европа и мигранты.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня АРЦАХПРЕСС - Будут представлены четыре доклада – гуманитарный и политический ответ миграционному кризису,  последствия для ситуация с правами человека после ответа Европы на транзит беженцев,  миграция как возможность развития Европы и интеграции беженцев в периоды критического давления.
В ходе сессии выступят с генеральный секретарь Совета Европы Торбьёрн Ягланд, мэр Афин Гиоргос Каминис, комиссар СЕ по правам человека Нилсм Муижникес и министр юстиции и миграции Швеции Морган Йоханссон.
Также будут обсуждаться  вопросы о признании и соблюдении принципа подотчетности в ПАСЕ, поощрении честности в управлении для борьбы с политической коррупцией и парламентского контроля над коррупцией. Также планируется провести дебаты о ситуации в Беларуси и политическом давлении на независимые СМИ и журналистов.