Հայաստանի ներկայացուցիչը վերընտրվել է «Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների» Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ
Բուլղարիայի Վառնա քաղաքում հուլիսի 25-30-ը կայացել է «Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների» (EDS) ամենամյա ամառային հավաքը, որն այս տարի կրել է «Եվրոպայի վաղվա առաջնորդները» խորագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունը ներկայացնող Աննա Օհանյանը վերընտրվել  է «Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների» Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աննա Օհանյանը նշեց, որ հանձնաժողովում մշակվում է կազմակերպության քաղաքականությունը մարդու իրավունքների ոլորտում: Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության ուսանողական կազմակերպության բանաձեւերում եւ քաղաքականությունում լայն հնարավորություն կա արտացոլելու Հայաստանի տեսակետերն ու մոտեցումները: «Մեր կողմից անցյալ տարի բանաձեւ առաջարկվեց հակամարտող գոտիներում ուսանողների իրավունքների պաշտպանության մասին, որը հոկտեմբերին միաձայն ընդունվեց: Մեր կողմից ներկայացված մյուս բանաձեւը բլոգեր Լապշինի իրավունքների ոտնահարմանն էր վերաբերում»,-ասաց նա:
Աննա Օհանյանի խոսքով՝ «Եվրոպայի ժողովրդավար ուսանողների» Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկված լավագույն բանաձեւերը քննարկվում են ԵԺԿ-ում: «Այս տարի էլ կփորձենք ավելի շատ ուսանողների ներգրավել մարդու իրավունքների ոլորտում մեզ համար կարեւոր շեշտադրումներում»,-հավելեց նա:
Հավաքի ընթացքում կայացել է EDS ամենամյա ժողովը, որի ընթացքում կազմավորվել է EDS նոր Գործադիր Բյուրոն, ընտրվել են լիիրավ անդամները:  EDS նոր նախագահ է ընտրվել Վիրջիլիո Ֆալկոն: Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովից բացի ծրագրի ընթացքում ձևավորվել են նաև մյուս մշտական աշխատանքային խմբերը՝ Եվրոպական քաղաքականությունների և Բարձրագույն կրթության ու հետազոտությունների: Հավաքի շրջանակներում քննարկումներ են եղել ներկայիս երիտասարդության դերի, Եվրոպայի ապագայի, 21-րդ դարի պահանջներին Եվրոպայի գործունեության համապատասխանեցման, գալիք աշխատանքային տարվա ծրագրերի ու աշխատանքների և մի շարք այլ թեմաների վերաբերյալ:

Представительница Армении переизбрана председателем комиссии по правам человека «Демократические студенты Европы»
В Болгарии, в городе Варна, 25- 30-го июля состоялся ежегодный летний сбор организации «Демократические студенты Европы» (EDS) под девизом «Завтрашние лидеры Европы».
СТЕПАНАКЕРТ,  1 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Представляющая молодежные структуры РПА Анна Оганян была переизбрана председателем комиссии по правам человека «Демократические студенты Европы».
В беседе с «Арменпресс» Анна Оганян рассказала, что в этой комиссии разрабатываются вопросы политики организации «Демократические студенты Европы» (EDS) в области прав человека. Имеется широкая возможность для представление позиций Армении в рамках студенческой организации ЕНП. «В прошлом году мы предложили резолюцию о защите прав человека в зонах конфликтов, которая единогласно была принята в октябре. Другая резолюция, представленная нами, касалась защиты прав блогера Лапшина»,- сказала она.
По словам Анны Оганян, лучшие из резолюций, предложенных со стороны организации «Демократические студенты Европы» (EDS), обсуждаются в ЕНП. «В этом году мы попытаемся привлечь к работе в области прав человека больше студентов»,- сказала она.
В ходе ежегодного летнего сбора организации «Демократические студенты Европы» состоялся и сежегодный съезд этой организации, в ходе которого сформировались новые органы управления -Исполнительное бюро EDS, с новыми полноправными членами. Председателем EDS был избран Вирджилио Фалько.