Ստեփանակերտ․ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ասկերովն ու Գուլիեւն իրենց ազգականների հետ տեսահաղորդակցության հնարավորություն ունեն
Լեռնային Ղարաբաղում քրեակատորաղական հիմնարկում իրենց պատիժը կրող Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասկերովն ու Շահբազ Գուլիեւն իրենց ազգականների հետ տեսահղորդակցության հնարավորություն ունեն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է ԱՀ վարչապետ մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով հաղորդագրությունն այն մասին, որ ՄԻԵԴ-ը սկսել է կոմունիկացիա՝ Ասկերովի ու Գուլիեւի կանանց՝ Ֆիրուզա Ասկերովայի ու Ալբինա Վեյսալովայի հայցով։
Արտակ Բեգլարյանը նշեց, որ ելնելով գործած հանցանքի ծանրությունից, օրենսդրությանը համապատասխան՝ նրանց պահում են փակ ռեժիմի ՔԿՀ-ում։ «Նրանք ամեն օր զբոսնելու հնարավորություն ունեն։ Նրանց սննդի ու առողջության հետ կապված որեւէ հարց չկա։ Առողջական խնդիրների առաջացման դեպքում հրավիրվում են համապատասխան մասնագետներ»,- նշել է Բեգլարյանը։ Նա նաեւ շեշտել է, որ ԱՀ երկու քաղաքացիները ԿԽՄԿ միջոցով փոխանակում են ուղերձներ ազգականների հետ, նաեւ տեսահաղորդակցության հնարավորություն ունեն։
Նշենք, որ ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Գուլիեւն էլ՝ 22 տարվա ազատազրկման: Վերաքննիչ եւ Վճռաբեկ դատարանները դատավճիռն անփոփոխ են թողել:

Stepanakert: Azerbaijan citizens Guliyev and Asgarov have opportunity for video communication with relatives
Azerbaijani citizens Shahbaz Guliyev and Dilgam Asgarov, who are serving their sentences in a prison in the Republic of Artsakh, have the opportunity to have video communication with their relatives.
STEPANAKERT, AUGUST 2, ARTSAKHPRESS: The NKR prime minister’s press secretary, Artak Beglaryan, stated the aforesaid commenting—at the request of NEWS.am—on the information that the European Court of Human Rights has started a communication along the lines of a lawsuit filed by the wives of Guliyev and Asgarov.
Beglaryan noted that based on the gravity of their crime and in accordance with the law, these Azerbaijani citizens were kept in a maximum security prison.
“They have the opportunity to have a walk every day,” he added. “There is no question regarding their food and health. In case of health problems, the relevant specialists are invited.”
Also, Artak Beglaryan stressed that these two Azerbaijani citizens exchange messages with their relatives by way of the Red Cross.
Azerbaijani citizens Shahbaz Guliyev (born in 1968), Dilgam Asgarov (born in 1960), and Hasan Hasanov—who was killed by the Armenian armed forces while rendering these saboteurs ineffective—had illegally crossed the NKR state border on June 29, 2014, and they were armed with weapons and ammunition. The three had entered the territory of the Shahumyan Region of Karabakh, and as spies, to collect information and carry out espionage.