Նախագահն ընդունել է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի պատվիրակությանը եւ իտալահայ գրող ու գիտնական Անտոնիա Արսլանին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 31-ին ընդունել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի պատվիրակությանը եւ հայտնի իտալահայ գրող ու գիտնական Անտոնիա Արսլանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում մի շարք ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել մշակութային ոլորտին:
Նախագահ Սահակյանը ողջունել է Անտոնիա Արսլանի այցելությունն Արցախ՝ բարձր գնահատելով նրա գիտական ու հայրենանվեր գործունեությունը եւ հավելելով, որ նա մեծ սեր ու հարգանք է վայելում Արցախում:

Bako Sahakyan received the delegation of the “Tufenkian” foundation and famous Italian writer Antonia Arslan
On 31 August Artsakh Republic President Bako Sahakyan received the delegation of the "Tufenkian" charitable foundation and famous Italian writer and scientist of Armenian origin Antonia Arslan, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President stated.
Bako Sahakyan received  the delegation of the “Tufenkian” foundation and famous Italian writer Antonia Arslan
STEPANAKERT, AUGUST 31, ARTSAKHPRESS: The meeting addressed issues pertaining to the implementation of a range of projects in Artsakh, with special emphasis put on the cultural sphere.
President Sahakyan welcomed Antonia Arslan's visit to Artsakh, acknowledging her scientific and patriotic activity and stressing that Antonia Arslan enjoyed high esteem and love in Artsakh.