ԱրՊՀ-ում ԱՀ ԱԺ նախագահն անց է կացրել «Արիության դաս»
Այսօր ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այցելել է Արցախի պետական համալսարան, հանդիպել պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողության հետ ու անցկացրել «Արիության դաս»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի ու ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանի ուղեկցությամբ Խորհրդարանի ղեկավարը հարգանքի տուրք է մատուցել արցախյան ազատամարտում զոհված ուսանողների հիշատակին՝ ծաղիկներ դնելով նրանց հուշակոթողին:
Խորհրդարանի ղեկավար, ԱրՊՀ խորհրդի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն նախ ամփոփ ներկայացրել է 26-ամյա հանրապետության անցած ուղին, նրա ձեռքբերումները, ապա անդրադարձել համալսարանի առաջիկա ծրագրերին ու անելիքներին: Ա. Ղուլյանը, շնորհավորելով առաջին կուրս ընդունված ուսանողներին, մասնավորապես ասել է. «Խորհրդանշական է, որ այսօր հիմնական միջոցառումները սկսում ենք ԱրՊՀ-ից: Բուհի ուսանողությունը և դասախոսական կազմը կանգնած են եղել ազգային-ազատագրական պայքարի ակունքներում, և մեր պարտքն է ամեն անգամ հարգանքի տուրք մատուցել հայրենիքի ազատության ու անկախության պայքարին նվիրաբերած ուսանողների հիշատակին»:
Իր խոսքում ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը, նշելով Գիտելիքի օրվա և Անկախության տոների կարևորության մասին, առաջին կուրսեցիներին նաև պատգամել է լավ սովորել ու դառնալ այնպիսի մասնագետներ, որոնք կապահովեն Արցախի տնտեսության բնագավառում առաջընթաց:
ԿԳ նախարարն ափսոսանք է հայտնել, որ այս տարի քիմիա ու կիրառական մաթեմատիկա մասնագիտությունների գծով բաժիններ չեն ձևավորվել. այս խնդիրը կա բնական մյուս գիտությունների բաժիններում ևս:
Իսկ ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը ներկայացնելով համալսարանի այս տարվա հաջողությունները, պատմել է, որ հայ-ամերիկյան համալսարանի հետ իրենց համագործակցութ-յունն ընդլայնվել է: ԱրՊՀ հանրակացարանի հին մասնաշենքի սկսված բարեկարգման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հաջորդ տարի էլ նախատեսվում է կազմակերպել ամառային դպրոց:

Спикер парламента Арцаха провел для студентов АрГУ «Урок мужества»
Сегодня спикер Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян посетил Арцахский государственный университет, встретившись с профессорско-преподавательским составом и проведя для студентов Урок мужества.
Спикер парламента Арцаха провел для студентов АрГУ  «Урок мужества»
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Арцахпресса», спикер  парламента в сопровождении министра образования, науки и спорта  Славы Асряна и ректора Арцахского государственного университета Мануш Минасян  отдал дань  уважения памяти погибших  в борьбе  за свободу Арцаха студентов,  возложив цветы к их мемориалу.
Глава парламента, председатель Совета Арцахского государственного университета Ашот Гулян вкратце представил пройденный республикой  26-летний путь и ее достижения, после чего коснулся предстоящих программ университета.  Поздравляя студентов первого курса, А. Гулян, в частности, отметил : «Символично, что сегодняшние основные  мероприятия  мы начинаем с АрГУ. Студенты и преподаватели университета стояли у истоков нашей  национально-освободительной борьбы, и мы должны  каждый раз отдавать дань уважения  памяти ученикам, студентам , преподавателям, которые пожертвовали своей жизнью ради свободы и независимости».
м
В своем выступлении министр образования, науки и спорта  Республики Арцах Слава Асрян, отметив  важность Дня знаний и праздника Независимости, также призвал первокурсников  хорошо учиться, стать квалифицированными специалистами, обеспечивающими прогресс в экономике Арцаха.
Министр образования и науки выразил сожаление в связи с тем, что в этом году не было сформировано  отделений химии и прикладной математики. По его словам, аналогичная проблема существует и в других отделениях естественных наук.
а
А ректор АрГУ Мануш Минасян представила  достижения университета за текущий год, в частности, отметив, что их сотрудничество с Американским университетом Армении расширилось.
В настоящее время ведутся ремонтные работы  в старом здании общежития университета. В следующем году планируется организовать летнюю школу.