Ջորջ Մարշալի կենտրոնի տնօրեն ԱՄՆ-ի գեներալ Քիտ Դեյթոնը այցելել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
Ջորջ Մարշալի անվան Անվտանգության հետազոտությունների եվրոպական կենտրոնի Հայաստանի շրջանավարտների՝ սեպտեմբերի 1-ին Երևանում անցկացված «Հայաստանի անվտանգության մարտահրավերները» թեմայով խորհրդաժողովի նախօրեին, Ջ. Մարշալի կենտրոնի տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Քիտ Դեյթոնի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի  փոխանցմամբ՝ հյուրերին ընդունեց ՊԱՀՀ-ի պետ, Ջ. Մարշալի կենտրոնի շրջանավարտ (1998թ.), քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՊԱՀՀ-ի պետի տեղակալ, Ջ. Մարշալի կենտրոնի շրջանավարտ, գնդապետ Գևորգ Սարուխանյանը, ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, Ֆլեթչերի դպրոցի շրջանավարտ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը, ՊԱՀՀ-ի պետի՝ կրթության գծով տեղակալ-Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի պետ, գնդապետ Սուրեն Դավթյանը, ով մասնակցել է Ջ. Մարշալի կենտրոնի բացման արարողությանը, ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Մանասյանը, ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ Արման Գրիգորյանը և ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի գիտնական-վերլուծաբան, տնտեսական գիտությունների թեկնածու Ազատ Դավթյանը:
Հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում գիտակրթական համագործակցության հեռանկարների շուրջ: Հյուրերը կարևորեցին Հայաստանի ազգային անվտան​գության ռազմավարական ուղենիշների տեսական-մեթոդաբանական իմաստավորման, Հայաստանի պաշտպանական քաղաքականության պրոբլեմների մշակ​ման նպատա​կով, աշխարհի առաջատար գիտական դպրոցներում և մասնագիտական կենտրոններում (ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարան, Ջ. Մարշալի կենտրոն, Հարվարդի համալսարան, «ՌԷՆԴ» կորպորացիա և այլն) ՊԱՀՀ-ի գիտնական-վերլուծաբանների ստաժավորումներն ու անվտանգության բնագավառում գիտելիքների յուրացման նորարարական մեթոդների տեղայնացման փորձը:
Տեղեկանալով ՊԱՀՀ-ի ձեռքբերումներին ու զարգացմանը ուղղված ծրագրերին՝ հյուրերը բարձր գնահատեցին Համալսարանի մասնագիտական կարողություններն ու որակը: Մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին կիբեռանվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի պետական գերազանցության կենտրոնի՝ Տեղեկատվության և կիբեռտարածության քոլեջի հետ գործընկերությամբ իրականացված Համալսարանի մշակումները, մասնավորապես՝ «Հայաստանի Հանրապետության կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության նախագիծը»:

Director of the George Marshall Center US General Keith W. Dayton visited the National Defense Research University
The delegation headed by Lieutenant General Keith W. Dayton (ret.), Director of the George C. Marshall European Center for Security Studies, paid a visit to the National Defense Research University (NDRU), MoD, RA, on the eve of the “Armenia’s Security Challenges” Outreach Event of the George C. Marshall Center Alumni Association of Armenia held in Yerevan on 1 September.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 1, ARTSAKHPRESS: The guests were hosted by Lieutenant General Hayk Kotanjian, Doctor of Political Science, Professor, NDRU Head, Marshall Center Alumnus (1998).
The meeting was attended by Colonel Gevorg Sarukhanyan, Deputy Head, NDRU, MoD, RA, Marshall Center Alumnus; Benyamin Poghosyan, PhD in History, Deputy Head for Research, NDRU, MoD, RA-Head, Institute for National Strategic Studies, Fletcher School of Law and Diplomacy Alumnus; Colonel Suren Davtyan, Deputy Head for Education, NDRU, MOD RA -Head, National Institute for Strategic Defense Security Education, who was present at the G. Marshall Center opening ceremony; Davit Manasyan, PhD in History, Head, Center for Regional Strategic Analysis, Institute for National Strategic Studies (INSS), NDRU, MoD, RA; Arman Grigoryan, Head, Center for Information-Communication Technologies and National Security Policy, INSS, NDRU, MoD, RA, and Azat Davtyan, PhD in Economics, Research Fellow, INSS, NDRU, MOD, RA.
At the meeting the participants exchanged views on the prospects of academic-educational cooperation, reports National Defense Research University, MoD, RA.
The guests highly emphasized the NDRU research-fellows’ academic fellowships at the world leading schools and professional centers (the US NDU, George C. Marshall Center, the Harvard University, RAND Corporation, etc.), aimed at their attempts to adapt the innovative methods of mastering the security knowledge from the perspective of theoretical-methodological understanding of Armenia’s national strategic guidelines, and elaborating Armenia’s defense policy issues.
Getting acquainted with the NDRU’s achievements and development-oriented programs, the guests highly estimated the University’s professional capabilities and quality. The University’s elaborations along with the US state center of excellence– the College of Information and Cyberspace (iCollege), NDU – via partnership in the sphere of cybersecurity, namely “The Draft National Cybersecurity Strategy of the Republic of Armenia”, were of great interest to them.