Արցախի խորհրդարանը կգումարի հատուկ նիստ՝ նվիրված նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը
Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում սեպտեմբերի 5-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Խորհրդակցության ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը պատգամավորներին է ներկայացրել առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական աշխատանքները՝ մասնավորապես անդրադարձել ԱԺ հատուկ նիստին, որը հրավիրվում է սահմանադրության պահանջով: Այս առթիվ, կանոնակարգային դրույթներին համապատասխան, հրապարակվել է ԱԺ նախագահի հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձման համար Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 10-րդ մասի պահանջները՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվելու է 2017 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում»:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև նոր նստաշրջանի նախապատրաստական աշխատանքների` օրենսդրական նախագծերի պատրաստվածության ու միջխորհրդարանական կապերի բնագավառում սպասվող ծրագրերի վերաբերյալ:

Парламент Карабаха созвал специальное заседание
Председатель парламента Карабаха Ашот Гулян 5 сентября созвал рабочее совещание, в котором приняли участие руководители постоянных комиссий и фракций Национального Собрания.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе НС Карабаха, в ходе совещания Гулян представил депутатам предстоящие работы парламента. Он, в частности, коснулся специального парламентского заседания, которое будет созвано согласно Конституции. В связи с этим, согласно требованиям Регламента, было обнародовано заявление председателя НС, в котором, в частности, говорится:
«Учитывая срок, предусмотренный Конституцией для вступления президента республики в должность, и требования части 10 статьи 149 закона Республики Арцах «Регламент Национального Собрания», специальное заседание НС, посвященное вступлению президента в должность, будет созвано в зале заседаний Национального Собрания в 12:00 7 сентября 2017 года».
В ходе рабочего совещания были обсуждены также подготовительные работы к новой сессии, в частности, законопроекты и планы в сфере межпарламентских связей.