Ֆրանսիայի 450 հազարանոց հայկական համայնքը բազմադեմ է
Ֆրանսիայի հայկական համայնքի մի մասը ֆրանսերեն է խոսում, երկրորդ մասը՝ արեւմտահայերենը, երրորդը՝ արեւելահայերեն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դա բարդացնում է համայնքում լեզվի պահպանման խնդիրը։ Այս մաիսն NEWS.am-ի թղթակցին ասել է բանասեր հայագետ, Էքս Մարսել համալսարանի պրոֆեսոր Ռոբեր Տեր- Մերկերյանը Երեւանում անցկացված Հայաստան- Սփյուռք ֆորումի ժամանակ։
Մարսելի 80 հազարանոց, ինչպես եւ ամբողջ Ֆրանսիայի 450 հազարանոց հայկական համայնքը բազմադեմ է։ Մի մասը 4-5-րդ սերնդի հայեր են, որոնց նախնիները 1915-ից հետո են Ֆրանսիա ժամանել։  Կան կոնստանդնուպոլսցի հայեր, որոնք անցած դարի 60-70-ականներին են Ստամբուլից տեղափոխվել,  կան նաեւ Լիբանանից քաղաքացիական պատերազմի տարիներին՝ 70-80 ականներին տեղափոխվածներ։ Եվ վերջապես՝ հայաստանցի հայեր, որոնք ժամանել են 90-ականներից սկսած՝ Խորհրդային միության փլուզումից հետո։
Այդ խմբերը իրարից առանձնացված են՝ ինչպես ջուրն ու յուղը։ Դա վերաբերում է նաեւ հայերենին, որով նրանք խոսում են։
«Հին» ֆրանսահայերը, ցավոք, ոչ միշտ են տիրապետում նախնիների լեզվին։ Նույնիսկ համայնքի ժողովներին շատերը ֆրանսերեն են խոսում՝ բացի հոգեւորականներից (նրանց վայել չէր լինի հայերենը մոռանալը)։ Իսկ հարսանիքներին, հատկապես եթե ամուսնացողները տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ են, աղոթքների կեսը հայերեն են կարդում , մյուս կեսը՝ ֆրանսերեն,՝  ոչ հայ կեսի ու նրա ազգականների հանդեպ հարգանքից դրդված։
Հին ու նոր վերաբնակները հաճախ են բախվում այն հարցին, թե որ լեզուն սովորեն՝ արեւելահայերենը, թե՞ արեւմտահայերենը։
Հայաստանի Սփյուռքի նախարարությունն առաջին հերթին արեւելահայերենի մասին է հոգ տանում։ Մարսելի «Համազգային» դպրոցի դիրքորոշումը հակառակն է ՝միայն արեւմտահայերեն (գումարած ֆրանսերեն, իհարկե)։ Բացառություններ չեն արվում նաեւ արեւելահայ ընտանիքների երեխաների համար։
Ընդհանուր հայտարարի գալու հարցում ժամանակին օգնել է Տեր – Մերկերյանը։ Երբ Ֆրանսիայի դպրոցներում որոշ փոքրամասնությունների թույլատրեցին որպես առաջին օտար լեզու իրենց մայրենին հանձնել, հայերին էլ նման հնարավորություն տրվեց։ Լինելով Պրովանսում հայոց լեզվի ընդունող հանձնաժողովի անդամ՝ պրոֆեսորը քննական աշխատանքները ընդունում էր թե արեւելահայերենով, թե արեւմտահայերենով։
Դա մոտեցումներից մեկն էր, սակայն իր ամբողջ բարդությամբ Ֆրանսիայում լեզվի հարցը, ցավոք, դեռ լուծված չէ։
2016-ին նա Հայաստանում հրապարակել է հոդված՝ Մարսելի հայերի ամենօրյա խոսքում հայերենի երկու ճյուղերի փոխազդեցության մասին ։ Այդ տարբերությունը զգացվում է անգամ ամենասովորական արտահայտություններում․ օրինակ արեւելահայերենում հարցնում են «Ո՞նց ես», իսկ արեւմտահայերենում՝ «Ինչպե՞ս ես»։

Как учить армянских детей Марселя: «Вонц ес?» или «Инчпес ес?» - Отвечает профессор
Часть армянской общины Франции говорит по-французски, вторая – на западноармянском, третья – на восточноармянском. Это усложняет вопрос сохранения языка в общине.
СТЕПАНАКЕРТ,  19 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом рассказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.amфилолог-арменист, профессор университета Экс-Марсель Робер Тер-Меркерян на форуме Армения – Диаспора в Ереване.
80-тысячная армянская община Марселя, как и 450-тысячная всей Франции, многолика. Во-первых, это армяне в 4-5-м поколении, прибывшие после 1915 г. Затем – константинопольские армяне, выходцы из Стамбула в 60-70-е прошлого века, затем – переселенцы из Ливана в годы гражданской войны, с середины 70-х до конца 80-х. И, наконец, это восточные армяне из Армении, приезжавшие с 90-х, после развала Союза.
Держатся эти группы особняком, как вода и масло. Это касается и  армянского языка,  на котором говорят.
«Старые» французские армяне, к сожалению, не всегда владеют языком предков. Даже на собраниях общины многие говорят по-французски - кроме священников (тем забывать армянский было бы совсем уж не к лицу). А на свадьбах, особенно смешанных, половину молитв читают на армянском, другую – на французском, из уважения к неармянской половине и её родным.
Старые и новые переселенцы часто сталкиваются с вопросом, какой язык учить – восточно- или западноармянский.
Министерство Диаспоры Армении в первую очередь заботится о восточноармянском. У школы «Амазгаин» в Марселе позиция прямо противоположная - только западноармянский (впридачу к французскому, естественно). Исключения не делают и для детей из восточноармянских семей.
Прийти к общему знаменателю в своё время помог Тер-Меркерян. Когда в школах Франции некоторым меньшинствам (и исконным, и приезжим) разрешили сдавать в качестве первого иностранного свой родной язык, в их число вошли армяне. Будучи членом  приёмной комиссии по армянскому языку в Провансе, профессор  принимал экзаменационнные работы (переводы и сочинения) на обоих вариантах армянского.
Это был один из подходов, но во всей своей сложности языковой вопрос во Франции (выживания и западноармянского, и армянского в целом), к сожалению, пока не решён, добавил профессор.
В 2016 г он опубликовал в Армении статью о взаимовлиянии двух ветвей армянского языка в обиходной речи армян Марселя. Разница эта сказывается и в самых обычных выражениях: вопрос «Как ты?» на восточноармянском чаще звучит как «Вонц ес?», на западноармянском – «Инчпес ес?».