Սմբատ Ցականյանի վրա կրակած ինքնաձիգի վերաբերյալ հետաքրքիր մանրամասներ են բացահայտվել
Այսօր ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում, շարունակվել է՝ ընթացիկ տարվա հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Շահբազ Գուլիևի եւ Դիլհամ Ասկերովի գործով դատական նիստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ամբաստանյալ Դիլհամ Ասկերովն այսօր հրաժարվել է ցուցմունք տալուց՝ նշելով, որ բոլոր ցուցմունքներն արդեն տվել է նախաքննության ընթացքում, որոնք կարող են հրապարակվել դատախազ Կարեն Գաբրիելյանի կողմից: Այնուհետև մեղադրող կողմը հրապարակել է այս տարվա սեպտեմբերի 16-ի նախաքննության ժամանակ ամբաստանյալ Ասկերովի ցուցմունքները, համաձայն որի` Ասկերովն ընդունել է, որ փորձաքննության արդյունքներով բերված ապացույցները վկայում են, որ ինքն է սպանել Սմբատ Ցականյանին, բայց պատանու սպանության մեջ ամբաստանյալն իրեն մեղավոր չի ճանաչել:
Հատկանշական է, որ Ասկերովին պատկանող ինքնաձիգը, որից սպանվել է Ս. Ցականյանը, ունեցել է այն զորամասի համարն, որի հետախուզական գումարտակում ադրբեջանաղարաբաղյան պատերազմի տարիներին ծառայել է ամբաստանյալն, ով սակայն պատահականություն է համարել այդ փաստը:
Այնուհետև, դատարանը լսել է տուժողի իրավահաջորդ, սպանվածի հոր՝ Մեխակ Ցականյանի ցուցմունքները, ըստ որի` Սմբատ Ցականյանը գումար էր վաստակում միրգ հավաքելու և վաճառելու միջոցով: Անհետանալու օրը նա կրկին գնացել էր կեռաս և ընկույզ հավաքելու: Պատանու տարօրինակ ուշացումը անհանգստացրել է ծնողներին և նրանք սկսել են փնտրել բոլոր հավանական վայրերում, որտեղ կարող էր նա լինել: Երկօրյա ապարդյուն որոնումներից հետո դիմել են տեղի ոստիկանության բաժին: Սակայն միայն ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի բացահայտումից հետո է պարզվել, որ պատանին նրանց մոտ է եղել, իսկ ավելի ուշ էլ իմացել են, որ իրենց որդին սպանված է:
Ի դեպ, ձերբակալման պահին դիվերսանտների մոտ հայտնաբերվել էր հայկական դրամ ու «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ի կանխավճարային քարտ, որը նրանք առգրավել էին Սմբատ Ցականյանից: Հոր՝ Մեխակ Ցականյանի ցուցմունքի համաձայն` պատանին այդ գումարը հավաքել էր դպրոցական հագուստ և ուսումնական պարագաներ գնելու համար:
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում ցուցմունք է տվել նաև տուժող Վրեժ Բալայանը: Ադրբեջանական հանցագործ խմբի անդամները, կոտրելով նրա տան կողպեքը, գողացել են անձնագիրն ու զինվորական գրքույկը, վերարկուն, ինչպես նաև հորթը: Նա նշեց, որ անջրանցիկ տոպրակի մեջ դրված փաստաթղթերը կախված են եղել պատին: Տուժող Բալայանն իր փաստաթղթերի անհետանալու մասին տեղեկացել է ոստիկանությունից, երբ արդեն ձերբակալվել էր Դ. Ասկերովը, ում հագած գողացված վերարկուի գրպանից հայտնաբերվել էին կորած փաստաթղթերը:
Ասկերովը հաստատեց, որ իսկապես իր գրպանում են եղել այդ փաստաթղթերը, որոնց մասին ինքը տեղյակ չի եղել, քանի որ դրանք խմբի սպանված անդամ Հասանովն է գողացել, և , մինչև վերարկուն իրեն հանձնելը, գրպանում էր դրել այդ փաստաթղթերը, որոնց գոյության մասին ինքը միայն ձերբակալման ժամանակ է իմացել:

Выявлены интересные подробности об автомате, которым стреляли в Смбата Цаканяна
Сегодня на Суде первой инстанции общей юрисдикции НКР продолжалось судебное заседание по делу двух членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы, граждан Азербайджанской Республики Шахбаза Гулиева и Дильхама Аскерова, в июле через Шаумянский район незаконно пересекших государственную границу НКР.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС- Обвиняемый Дильхам Аскеров сегодня отказался давать показания, заявив, что все уже сказал в ходе предварительного следствия, они могут быть оглашены прокурором Кареном Габриеляном. Затем сторона обвинения огласила данные на предварительном следствии от 16 сентября показания обвиняемого Аскерова, согласно которым Аскеров принял, что доказательства, приведенные результатами экспертизы свидетельствуют о том , что Смбата Цаканяна убил он сам, но в убийстве юноши обвиняемый не признал себя виновным.
Примечательно, что принадлежащий Аскерову автомат, которым был убит С. Цаканян , имел номер той войсковой части¸ в разведывательном батальоне которой в годы азербайджано-карабахской войны подсудимый служил, но этот факт он сам посчитал случайностью.
Затем суд выслушал показания правопреемника пострадавшей стороны - Мехака Цаканяна¸ отца убитого, согласно которым Смбат Цаканян зарабатывал деньги посредством сбора и продажи фруктов. В день исчезновения он опять пошел собирать вишню и грецкие орехи. Странное опоздание юноши забеспокоило его родителей, и они стали искать его во всех вероятных местах, где он мог бы быть.
После двух дней безрезультатных поисков родители обратились в местный отдел полиции. Однако лишь после выявления азербайджанской диверсионно-разведывательной группы стало ясно, что юноша был с ними, а еще позже узнали, что он убит. Кстати, на момент ареста у диверсантов были обнаружены армянские драмы и предоплатную карту ЗАО “Карабах Телеком”, которые они отобрали у Смбата Цаканяна. Согласно показаниям его отца- Мехака Цаканяна, юноша собирал эту сумму на покупку школьных одежды и принадлежностей.
В ходе сегодняшнего судебного заседания дал показания также потерпевший Вреж Балаян. Члены азербайджанской преступной группы, сломав замок, проникли в его дом, украли паспорт и военный билет, пальто, а из хлева -также теленка. Он отметил, что документы, находящиеся в непромокаемом пакете, были повешены на стену. Пострадавший В. Балаян узнал об исчезновении документов уже в полиции, когда после ареста Д. Аскерова, их нашли в кармане украденного пальто.
Аскеров потвердил, что эти документы, действительно, были в его кармане, но он не знал об этом, так как их украл убитый член группы Гасанов и, прежде чем передать ему пальто, положил документы в карман , о существовании которых он узнал только во время ареста.