«Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոցում» աճել է այցելուների թիվը
«Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոցում» ընթացիկ տարում նախորդ տարվա համեմատ շուրջ երկու անգամ աճել է այցելուների թիվը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոց»-ի վարիչ Արամայիս Աղաբեկյանը և հավելել, որ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ունեցել են 13639 այցելու, այն դեպքում երբ նախորդ տարվա ամբողջ ցուցանիշը կազմել է 7965 այցելու:
«Եթե 2016թ.-ի ցածր ցուցանիշը պայմանավորված էր պատերազմական իրադարձությունների հետ, քանի որ զբոսաշրջիկների թիվը ինչպես գիտենք ընդհանուր առմամբ նվազել էր, 2015թ.-ին հակառակը մենք ունեինք Արցախ այցելած զբոսաշրջիկների մեծ հոսք: Սակայն ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ այս տարվա ցուցանիշը գրեթե 1,7 տոկոսով գերազանցել է նաև 2015թ.-ի ցուցանիշը»,- ասել է «Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոց»-ի վարիչը և ավելացրել, որ դեռ նոր այցելուների հոսք են սպասում, քանի որ հատկապես օտարերկրյա զբոսաշրջիկների հիմնական ակտիվ այցելությունը սկսվում է մայիսին և շարունակվում մինչև նոյեմբեր:
Խոսելով թանգարանում առկա նոր ցուցանմուշների մասին՝ Ա. Աղաբեկյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա պեղումների արդյունքում նոր համալրումներ են կատարվել:
««Տիգրանակերտ պատմամշակութային արգելոց»-ը բացառիկ թանգարան-պատմամշակութային հուշարձաններից է, քանի որ ամբողջ ներկայացված ցուցանմուշները Տիգրանակերտի հնագիտական վայրից են»,- ասել է Ա. Աղաբեկյանը և հավելել, որ թանգարանի երկու սրահներում էլ ցուցանմուշները դասակարգված են ըստ ժամանակագրական կարգի:
Ա. Աղաբեկյանի նշեց նաև, որ տեղում ստեղծված են անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի այցելուները կարողանան կազմակերպել իրենց հանգիստը:

Увеличилось число посетителей историко-культурного заповедника «Тигранакерт»
Число посетителей историко-культурного заповедника «Тигранакерт» выросло в два раза по сравнению с предыдущим годом.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября АРЦАХПРЕСС Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил директор историко-культурного заповедника «Тигранакерт» Арамаис Агабекян, добавив, что по состоянию на 1 октября было зарегистрировано 13639 посетителей, в то время как общее количество посетителей за прошлый год составило 7965.
«В 2016 году показатель был низким, что было связано с военными событиями. Поток туристов в целом уменьшился, но в 2015 году, наоборот, наблюдался огромный поток туристов, посетивших Арцах. Однако должен с большой радостью отметить, что показатель за текущий год превысил также показатели за 2015 год почти на 1,7% », – сказал директор историко-культурного заповедника «Тигранакерт», отметив, что ожидается новый поток посетителей, поскольку активность  визитов, в особенности иностранных туристов, наблюдается в мае и продолжается до ноября.
Говоря о новых экспонатах в музее, Агабекян отметил, что в этом году в результате раскопок коллекция пополнилась новыми образцами.
«Исторический и культурный заповедник “Тигранакерт'' является одним из уникальных памятников истории и культуры, поскольку все представленные здесь экспонаты найдены при раскопках Тигранакерта», – сообщил А.Агабекян. При этом он добавил, что экспонаты в двух залах музея расположены в  хронологическом порядке.
A. Агабекян также отметил, что на месте созданы необходимые условия для того, чтобы посетители могли полноценно отдохнуть.