Ադրբեջանի զինուժը կիրառել է «Սպայկ» հրթիռներ և ականանետեր, պատասխանը լինելու է ցավոտ. ՊԲ
Երեկ՝ հոկտեմբերի 22-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտելով վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ կիրառել են հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի վրա արձակելով ականանետի 5 արկ և «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և բավականին ցավոտ:

Azerbaijani forces fire artillery weapons at Artsakh line of contact
On October 22 the Azerbaijani forces, violating the recent agreement reached between the Armenian and Azerbaijani Presidents in Geneva by the mediation of the OSCE Minsk Group, fired artillery weapons at the north-eastern direction (Martakert-Mataghis) of the Artsakh-Azerbaijan line of contact, as well as fired 5 shells and SPIKE anti-tank guided missile at the Armenian positions, the defense ministry of the Artsakh Republic reported.
STEPANAKERT, OCTOBER 23, ARTSAKHPRESS: This incident shows again that Baku is not inclined to direct the agreement reached to the peaceful settlement of the conflict and exclusion of unjustified losses, but quite the contrary, it destabilizes the situation through deliberate provocations.
Taking into account the need to effectively implement the processes of the international community and the OSCE Minsk Group to peacefully settle the Azerbaijani-Artsakh conflict, the Artsakh Armed Forces refrained from taking counter measures. But this doesn’t mean that the adversary’s actions will remain unanswered in case if the events develop with this logic.
The defense ministry of the Artsakh Republic with full responsibility warns Baku’s military-political leadership that if provocations continue, inadequate and quite painful response will be given.