ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել Հադրութի շրջանի հարավարևելյան ուղղությամբ
Հոկտեմբերի 25-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի շրջանի հարավարևելյան ուղղությամբ։
ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել  Հադրութի շրջանի հարավարևելյան ուղղությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Պատրիկ Ֆարելին (Իռլանդիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա), ինչպես  նաև  ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ալեքսանդր Նեպոկրիտիխը (Ռուսաստան)։
Դիտարկման առաքելությանն արցախյան կողմից ուղեկցել են Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

OSCE conducts monitoring on Karabakh-Azerbaijan line of contact
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Mission on Wednesday conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the southeast direction of Hadrut Region of the NKR.
STEPANAKERT, OCTOBER 25, ARTSAKHPRESS: From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was held by Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), his field assistant Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), Office staff member Martin Schuster (Germany), as well as Lieutenant Colonel Patrick Farrely (Ireland), representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG), the NKR Ministry of Foreign Affairs informed.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Ghenadie Petrica (Moldova) and Mihail Olaru (Moldova), field assistants to the Personal Representative of the OSCE CiO, as well as Lieutenant Colonel Alexander Nepokrytykh (Russia), representative of the OSCE (HLPG).
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives from the Ministries of Foreign Affairs and Defense.