Կխթանվի ոգելից խմիչքների արտադրությունը. խորհրդարանը լիագումար նիստ է գումարել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝ ԱՀ  Ազգային  ժողովի  նախագահ  Աշոտ   Ղուլյանը   պատգամավորներին  է  ներկայացրել  օրակարգում տեղ գտած հարցերը:
Օրակարգի համաձայն` « Լեռնային  Ղարաբաղի  հանրապետության  կառավարության  կառուցվածքի  մասին»  ԼՂՀ   օրենքն   ուժը  կորցրած   ճանաչելու  մասին   ԱՀ  օրենքի  նախագիծը  ներկայացրել  է    ԱՀ  նախագահի  աշխատակազմի   կառավարության   գործերի  կառավարչության  պետ-աշխատակազմի  ղեկավարի   առաջին  տեղակալ  Արայիկ  Լազարյանը:
Ա.  Լազարյանի  խոսքով՝ նախագծի  ընդունման  անհրաժեշտությունը  պայմանավորված  է  այն     հանգամանքով, որ  համաձայն  ԱՀ   Սահմանադրության     կառավարության  և  պետական  կառավարման այլ  մարմինների   կառուցվածքը   սահմանվում  է  Նախագահի  հրամանագրով:
«Նախորդ   Սահմանադրությամբ    այս  գործառույթն   իրականացվում  էր  օրենքով, քանի որ  արդեն  Հանրապետության   նախագահի  կողմից   սույն  թվականի   սեպտեմբերի  25-ի հրամանագրով   սահմանվել  է   կառավարության  և պետական  կառավարման    այլ  մարմինների  կառուցվածքն, ապա  անհրաժեշտություն  է   առաջացել  վերոնշյալ  օրենքն ուժը   կորցրած   ճանաչել»,-ասել  է  Ա.  Լազարյանը:
Իր հերթին, ԱԺ պետական իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը նշել է, որ օրենքի նախագիծը քննարկման է դրվել հանձնաժողովում  և  տրվել  է  դրական   եզրակացություն:
Պատգամավորների  քվերակության  արդյունքում   որոշումն   ընդունվել  է:
ԱԺ նիստում միաձայն   ընդունվել  է   «Դատական    ակտերի  հարկադիր   կատարման  մասին» ԼՂՀ  օրենքում   լրացումներ  կատարելու  մասին  և   «Հրապարակային  սակարկությունների  մասին   ԼՂՀ  օրենքում   փոփոխություններ  կատարելու  մասին»  ԱՀ  օրենքների  նախագծերի  փաթեթը, որը  ներկայացրել  է  ԱՀ   արդարադատության  նախարար Արարատ  Դանիելյանը:
«Նախագծով առաջարկվող լրացումները նպատակ են հետապնդում ընդլայնել պարտապան ֆիզիկական անձանց տրամադրվող սոցիալական երաշխիքների շրջանակը և պարտապանին հնարավորություն տալ իր գույքի վրա բռնագանձում տարածվելու դեպքում չզրկվել նվազագույն  բնակապահովումից»,-մասնավորապես  ասել  է  Ա.  Դանիելյանը:
ԱԺ պետական իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը նշել է, որ այս   օրենքի նախագիծը  ևս   քննարկման է դրվել հանձնաժողովում  և  տրվել  է  դրական   եզրակացություն:
Իսկ  ԱՀ  ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն  էլ  ներկայացրել   է «Լիցենզավորման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  օրենքում  լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին»  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում  փոփոխություններ կատարելու մասին»  Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Գ.  Մարտիրոսյանը  նշել  է,  որ   օրինագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է խաղողի օղու արտադրությունը խթանելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաև ուղղված է լիցենզավորման ոլորտի պետական կարգավորման արդյունավետության բարձրացմանը, գործող նորմատիվ իրավական ակտերի կատարելագործմանը:
«Ոգելից   խմիչքներն  արտահանվող  այն  ապրանքատեսակներից  են, որի  արտադրությունն  ունի  զարգացման  մեծ   ներուժ: Այդ  պատճառով իրականացվող   արտահանման  ուղղված  քաղաքականության   շրջանակներում   անհրաժեշտություն  է  առաջացել  բարելավել  ոլորտը  կանոնակարգող  օրենսդրությունում: Օրինագծերի շրջանակում ճշտվել են մասնագիտական որակավորմանը վերաբերող պահանջները, հստակեցվել են  լիցենզավորման կարգերի  ընդունման հետ կապված դրույթները, կատարվել են խմբագրական բնույթի աշխատանքներ»,-ասել  է  Գ.  Մարտիրոսյանը:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային  և  տնտեսական   կառավարման   հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան  Իսրայելյանն  էլ   ասել  է, որ  օրենքի նախագիծը     քննարկման է դրվել հանձնաժողովում  և  տրվել    դրական   եզրակացություն: Պատգամավորների  քվեարկությամբ  այն   ևս     ընդունվել է:
ԱՀ 6-րդ գումարման ԱԺ 6-րդ նստաշրջանի լիագումար  նիստին   պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը և Ռոմելա Դադայանը:
Նիստի վերջում  Ա. Ղուլյանը   հայտարարել է Արցախի և Հայաստանի միջև նախատեսված միջխորհրդարանական նիստի նախապատրաստության մասին, որը տեղի  է  ունենալու   նոյեմբերին Երևանում:

В Арцахе будет стимулироваться производство алкогольных напитков, – на пленарном заседании парламента республики
26 октября состоялось пленарное заседание 6-ой сессии Национального собрания 6-го созыва Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября АРЦАХПРЕСС Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», председатель Национального собрания Ашот Гулян представил депутатам круг вопросов повестки дня.
Проект закона «О признании утратившим силу закона Нагорно-Карабахской Республики «О структуре правительства Нагорно-Карабахской Республики» был представлен начальником управления по делам правительства – первым заместителем руководителя аппарата Президента Араиком Лазаряном.
По его словам, необходимость принятия проекта обусловлена тем, что согласно новой Конституции Республики Арцах структура правительства и других органов государственного управления учреждается указом Президента.
«Согласно предыдущей Конституции эта функция осуществлялась законом, но поскольку в соответствии с указом Президента Республики Арцах от 25 сентября этого года уже  учреждена структура правительства и других органов государственного управления, то появилась необходимость признать указанный закон потерявшим силу», - отметил А. Лазарян.
В свою очередь председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян отметил, что законопроект был обсужден на заседании комиссии и было дано положительное заключение.
В результате проведенного голосования большинством голосов от общего числа депутатов законопроект был принят.
Парламентарии единогласно одобрили представленный министром юстиции Республики Арцах Араратом Даниеляном пакет законопроектов «О внесении дополнений в закон НКР «О принудительном исполнении судебных актов и «О внесении изменений в закон НКР о публичных торгах».
«Предлагаемые поправки направлены на расширение предоставляемых должникам-физическим лицам социальных гарантий и обеспечение им возможности избежать лишения минимальных условий проживания в процессе конфискации их имущества», – добавил А. Даниелян.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян сообщил, что законопроект также обсуждался на заседании комиссии и был одобрен.
Министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян представил законопроекты  «О внесении изменений и дополнений в закон НКР «О лицензировании » и « О внесении изменений в закон НКР «О государственной пошлине».
Г. Мартиросян отметил, что принятие пакета законопроектов направлено на повышение эффективности государственного регулирования сферы лицензирования и совершенствование существующих правовых актов и, в частности, обусловлено необходимостью стимулирования  производства  виноградных водок в республике .
«Алкогольные напитки  являются одним из тех экспортируемых продуктов, производство которых имеет большой потенциал развития. Поэтомунеобходимо совершенствование регулирующего законодательства в сфере осуществляемой экспортной политики. В рамках законопроектов были уточнены требования к профессиональной квалификации, а также положения, связанные  с порядком лицензирования, проведена работа редакционного плана», – сказал Г. Мартиросян.
Председатель постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян отметил, что законопроект был обсужден на заседании комиссии и получил положительное заключение. По результатам голосования депутатов он также был принят.
На пленарном заседании выступили с заявлениями депутаты Айк Ханумян и Ромелла Дадаян.
В конце заседания председатель Национального собрания  Ашот Гулян сообщил о подготовке к запланированному межпарламентскому заседанию Арцаха и Армении, которое состоится в ноябре с.г.  в Ереване.