Քըրք Քըրքորյանի հարստությունից 500 միլիոն դոլարը կհատկացվի բարեգործության
Հանգուցյալ միլիարդատեր Քըրք Քըրքորյանի հարստությունը տնօրինողների դիմումին ընդառաջելով՝ Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանի դատավոր Մարիա Սթրեթը թույլատրելի է Քըրքորյանի 1,6 մլրդ դոլար հարստությունից 500 միլիոն դոլարը բարեգործական կազմակերպություններին հանձնել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնում է «Ասպարեզը»։
Քըրքորյանի կողմից նշանակված երեք հոգանոց բաղկացած մարմինը, որի մեջ մտնում էին նրա կալվածքների վերակացուն՝ Էնթոնի Մանթեքիքը, փաստաբան Պատրիսիա Քլեյսըրը և Քալիֆորնիայի համալսարանի Լոս Անջելեսի մասնաճյուղի դոկտոր Էրիկ Իսրայելյանը, արդեն Քըրքորյանի ունեցվածքից 200 մլն դոլար բաժանել էին մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների:
Քրքորյանն իր կտակի մեջ նշել էր, որ իր հարստությունը պետք է բաժանվի իր մահից հետո առավելագույնը երեք տարվա ընթացքում:
Նա մահացել է 2015 թվականի հունիսի 15-ին, Լոս Անջելեսում, 98 տարեկանում:
500 մլն դոլարի բաժանումը ուշացել էր, քանի որ նրա այրին դատական հայց էր ներկայացրել՝ պահանջելով առնվազն 600 մլն դոլար։

$500mn from Kirk Kerkorian’s assets to be distributed to charities
Los Angeles Superior Court Judge Maria Stratton granted a petition by the executor overseeing the estate of late American Armenian billionaire Kirk Kerkorian to distribute $500 million of its remaining $1.6 billion in assets to charities, Asbarez reports.
STEPANAKERT, OCTOBER 28, ARTSAKHPRESS: The committee which distributes the donations was selected by the late billionaire and comprises executor Anthony Mandekic, former Kerkorian lawyer Patricia Glaser, and UCLA physician Eric Esrailian. The three-member committee had previously distributed $200 million to charity organizations from Kerkorian’s assets.