Հայաստանն Իրանից ներմուծվող գազի ծավալներն ավելացնելու հնարավորություն կունենա
Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրական կայանի շինարարության ավարտից հետո Հայաստանը հնարավորություն կունենա ավելացնել Իրանից գազի ներմուծման ծավալները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Երբ մենք ավարտենք այդ կայանի շինարարությունը, հնարավորություն կունենանք ավելացնել իրանական գազի ներմուծման ծավալները: Այս պահին այն խողովակը, որով մենք Իրանից գազ ենք ստանում, օգտագործվում է 20-25 տոկոսով: Մենք հիմա ի վիճակի չենք ավելին օգտագործել, որովհետև կա պայմանավորվածություն՝ մենք Իրանին տալիս ենք էլեկտրաէներգիա, նրանք մեզ դրա դիմաց՝ գազ: Այս պահին մեր հզորությունները բավարար չեն, որպեսզի նրանց ավելի շատ էլեկտրաէներգիա տանք, ինչի դիմաց կարող ենք գազի ներմուծման ծավալներն ավելացնել»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա հավելեց, որ նոր բարձրավոլտ էլեկտրական կայանի կառուցումը հնարավորություն կտա Իրան ավելի շատ էլեկտրաէներգիա մատակարարել, ինչի դիմաց Հայաստանն ավելի շատ գազ կստանա Իրանից:

Armenia to have chance to increase gas import volumes from Iran
After the completion of construction of the third Armenia-Iran high-voltage power plant, Armenia will have an opportunity to increase the gas import volumes from Iran, deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan said during the discussion of the 2018 state budget draft in the Parliament.
STEPANAKERT, NOVEMBER 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “When we finish the construction of that plant, we will have a chance to increase the Iranian gas import volumes. At the moment the pipeline through which we import gas from Iran is used by 20-25%. At the moment we are unable to use more since there is an agreement, according to which we give electricity to Iran, and it gives us gas. Currently our capacities are not enough to give them more electricity for which we can increase the gas import volumes”, the deputy FM said.
He added that the construction of new high-voltage power station will enable to supply more electricity to Iran, and Armenia will receive more gas from Iran.